La Liga: Με το δεξί στη νέα σεζόν η Ατλέτικο

Πήρε το τρίποντο η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Γρανάδα.

Για το τελευταίο ματς της 1ης αγωνιστικής της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Γρανάδας με 3-1 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο». Με το «δεξί» ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα οι «ροχιμπλάνκος».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Άλβαρο Μοράτα στο 45+4’. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Βαγιέχο, σκοράροντας από κοντινή απόσταση για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Ατλέτικο βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά, το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 62′ η Γρανάδα ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία ομαδική προσπάθεια. Ο Σαμού βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή έπειτα από πάσα του Γκονζάλο Βίγια, σουτάροντας πάνω από τον Γιαν Όμπλακ.

Ο Ντεπάι έχοντας περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να γράψει το 2-1 για την ομάδα του, με ωραίο δυνατό σουτ που κατέληξε στη δεξιά γωνία του Φερέιρα.

Η Ατλέτικο πίεσε για τρίτο γκολ και τα κατάφερε στην τελευταία φάση του αγώνα (90+8′),  μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μάρκος Γιορέντε που διέσπασε την άμυνα σημειώνοντας το τελικό 3-1.