La Liga: Νέα γκέλα η Μπαρτσελόνα

Νέα απώλεια βαθμών για τη Μπαρτσελόνα, καθώς ήρθε ισόπαλη με τη Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός έδρας με τη Γρανάδα, για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Τσάβι δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα, Γρανάδα. Οι Καταλανοί έμειναν στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης και με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην προτελευταία θέση, 7 βαθμούς μακριά από τη σωτηρία.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με γολ του Γιαμάλ από σέντρα του Κανσέλο. Όμως, στο 43΄ ο Σάντσες πλάσαρε εν κινήσει μετά από συρτή σέντρα του Πελίστρι, για την ισοφάριση σε 1-1.

Στο 60΄ ο Πελίστρι έδωσε προβάδισμα στη Γρανάδα σε 1-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε για την Μπάρτσα σε 2-2.

Στο 66’, η Γρανάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Μικέλ, κάνοντας το 2-3 και στο 81΄ ο Γιαμάλ πέτυχε την ισοφάριση σε 3-3

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουζούνι παραλίγο να «γράψει» το 3-4, με τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, ενώ ο Γκουιού δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους στο 90’+2’, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση.

Κάντιθ-Μπέτις 0-2 (6΄ Γουίλιαν Χοσέ, 46΄ Φορνάλς)

Αλαβές-Βιγιαρεάλ 1-1 (25′ Ομοροντιόν-42′ Κουένκα)

Σοσιεδάδ-Οσασούνα 0-1 (49′ Μπούντιμιρ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Xιρόνα 4-0 (6΄ Βινίσιους, 36΄,54΄ Μπέλινγχαμ, 61΄ Ροντρίγο)

Λας Πάλμας-Βαλένθια 2-0 (89΄ Σουάρεθ, 90΄+5 Καρντόνα)

Χετάφε-Θέλτα 3-2 (41′ Μαγιοράλ, 45’+, 89′ Μάτα-71′ Λάρσεν, 85’Αλέντε)

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (48′ Σάντσες, 90’+ Μουρίκι-76′ Γκαρσία)

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (15΄ Ρομέρο)

Μπαρτσελόνα-Γρανάδα 3-3 (15΄ & 81΄ Γιαμάλ, 63΄ Λεβαντόφσκι – 43΄ Σάντσεθ, 60΄ Πελίστρι, 66΄ Μικέλ)