La Liga: Νίκες για Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα

Εντός έδρας νίκες πέτυχαν η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης, σημαντικό τρίποντο για την Εσπανιόλ

Για την 22η αγωνιστική της La Liga, τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισαν η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ νίκη-ανάσα για την υπόθεση παραμονή πήρε η Εσπανιόλ. Ισόπαλες Βαγιεκάνο και Σεβίλλη.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο Καμπ Νου. Η ομάδα του Τσάβι διατήρησε την απόσταση των 8 βαθμών από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, για να καθαρίσουν τον αγώνα. Ρομπέρτο (43΄) και Λεβαντόφσκι (45+1΄) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ από το πρώτο μέρος.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκαμψε δύσκολα το εμπόδιο της Μπιλμπάο, νικώντας με 1-0 στο Wanda Metropolitan. Οι «ροχιμπλάνκος» νίκησαν τους Βάσκους και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς ενόψει της συνέχειας. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα σημείωσε ο Γκριεζμάν στο 73ο λεπτό.

Η Εσπανιόλ πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Ελτσε με 0-1 και ελπίζει πως τελικά δεν θα έχει θέμα με την παραμονή της στην κατηγορία, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που δύσκολα θ’ αποφύγουν τον υποβιβασμό. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταρντέρ, ενώ η Ελτσε από το 82ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρμόνα.

Βαγιεκάνο και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Βαγιέκας. Ο Σούσο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 65′ με τον σκόρερ τον Λεζέν, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 1-1.

Xιρόνα-Αλμερία 6-2 (8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι – 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1 (5′ Ογιαρθάμπαλ – 90’+ Λε Νορμάν)

Μπέτις-Βαγιαδολίδ 2-1 (2′ Χουάνμι, 45’+ πεν. Κανάλες – 30′ Λαρίν)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 4-2 (20΄ Καντεβερέ, 45΄, 56΄ Ροντρίγκες, 63΄ Μουρίκι – 43΄ Μοράλες, 50΄ Τσουκουέζε)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (78΄ Βαλβέρδε, 90+2΄ Ασένσιο)

Ελτσε-Εσπανιόλ 0-1 (90’+ Νταρντέρ)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Σεβίλλη 1-1 (65′ Λεζέν-29′ Σούσο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (73΄ Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 2-0 (43΄ Ρομπέρτο, 45+1΄ Λεβαντόφσκι)