La Liga: Νίκες για Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη

Τις εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Μπαρτσελόνα και η Σεβίλλη

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Χιρόνα, η Σεβίλλη και η Μπαρτσελόνα.

Η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα πέρασε άνετα με 0-4 από την έδρα της Έλτσε και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι «μπλαουγκράνα» συνέτριψαν την ουραγό του πρωταθλήματος, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει στο 20΄ το σκορ (στο 66΄ σημείωσε και δεύτερο τέρμα γράφοντας το 3-0) και τα άλλα τέρματα πέτυχαν οι Φατί (56΄ ) και Τόρες (70΄). Πλέον η ομάδα του Τσάβι εστιάζει στη Ρεάλ για τα ημιτελικά του Copa del Rey στο «Καμπ Νου», την προσεχή Τετάρτη.

Η απομάκρυνση του Χόρχε Σαμπάολι μετά την ήττα από την Χετάφε λειτούργησε ευεργετικά για τη Σεβίλλη. Στο πρώτο του ματς στον πάγκο ο Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ οδήγησε τους Ανδαλουσιάνους σε σημαντικό διπλό στην έδρα της Κάντιθ με 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν με τα γκολ των Οκάμπος και Εν Νεσίρι και έφυγαν με το τεράστιο «τρίποντο» από το «Νουέβο Μιραντίγια» και να βρεθεί στο +5 από την 18η Βαλένθια

Μαγιόρκα-Οσασούνα 0-0

Xιρόνα-Εσπανιόλ 2-1 (53′ Αρνάου, 87′ πεν. Στουάνι-74′ Μπρέιθγουεϊτ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 0-0

Κάντιθ-Σεβίλλη 0-2 (51΄ Οκάμπος, 74΄ Εν Νεσίρι)

Ελτσε-Μπαρτσελόνα 0-4 (20΄, 66΄ Λεβαντόφσκι, 56΄ Φατί, 70΄ Τόρες)