La Liga: Νίκες για Σεβίλλη, Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν η Σεβίλλη, η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πήραν η Σεβίλλη, η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ την ήττα δέχτηκε η Βαλένθια.

Με τη ψυχολογία στα ύψη από τη νίκη-θρίλερ επί της Πόρτο στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε με 4-1 τη Θέλτα στο «Μετροπολιτάνο» κι ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία. Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Κορέα και «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς στο πρώτο 20λεπτο του β΄ μέρους, όταν ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Κάντιθ έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα, αλλά από τη στιγμή που οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο β΄ μέρος δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα με 0-4 και προσωρινά ν΄ ανέβουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το ματς διεκόπη για περίπου 45 λεπτά στο 81ο λεπτό, λόγω του αιφνίδιου προβλήματος υγείας οπαδού στις εξέδρες. Υπήρξε γενική κινητοποίηση κι ο φίλαθλος διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Τα τέρματα της ομάδας του Τσάβι πέτυχαν οι Ντε Γιονγκ, Λεβαντόφσκι, Φάτι και Ντεμπελέ.

Με δύο γκολ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων (το δεύτερο αυτογκόλ), η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια. Ο Παλαθόν στο 5ο λεπτό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και στο 52΄ το αυτογκόλ του Νίκο έκανε το 2-0, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ντιακαμπί, μειώνοντας το σκορ.

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε η Σεβίλλη, αλλά στο τέλος έφυγε νικήτρια από τη Βαρκελώνη με 2-3 επί της Εσπανιόλ, πανηγυρίζοντας το πρώτο της «τρίποντο» στη La Liga, μετά από 3 ήττες και μία ισοπαλία στα πρώτα 4 ματς της σεζόν.

Χιρόνα-Βαγιαδολίδ 2-1 (21΄ Ρεϊνιέρ, 88΄ Οριόλ Ρομέου – 38΄ Μοντσού)

Ράγιο Βαγεκάνο-Βαλένθια 2-1 (5΄ Παλαθόν, 52΄ αυτ. Νίκο – 90΄+4 Ντιακαμπί)

Εσπανιόλ-Σεβίλλη 2-3 (45΄+4 πεν. Χοσέλου, 62΄ Μπρέθγουεϊτ – 1΄ Λαμέλα, 26΄, 45΄ Καρμόνα)

Κάντιθ-Μπαρτσελόνα 0-4 (55΄ Ντε Γιονγκ, 65΄ Λεβαντόφσκι, 86΄ Φάτι, 90΄+2 Ντεμπελέ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 4-1 (9΄ Κορέα, 50΄ Ντε Πάουλ, 66΄ Καρασκό, 82΄αυτ. Νούνιεθ – 71΄ Βέιγκα)