La Liga: Νίκη «Χρυσάφι» της Βαλένθια επί της Ρεάλ Μαδρίτης

Σημαντική νίκη για την παραμονή πήρε η Βαλένθια επί της Ρεάλ Μαδρίτης

Η Βαλένθια που επικράτησε 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μεστάγια» στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι όσον αφορά την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία, οι «νυχτερίδες» βρίσκονται πλέον πέντε βαθμούς μακριά απο την επικίνδυνη ζώνη.

Παίζοντας με αρκετούς αναπληρωματικούς η «Βασίλισσα» ηττήθηκε για δεύτερη συνεχή φορά, μετά τον αποκλεισμό από τη Σίτι.

Η Βαλένθια βρήκε δίχτυα στο 33ο λεπτό με τον Ντιέγκο Λόπες, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του. Στο 84ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Κλάιφερτ, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Καμαβινγκά δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από δυνατό μαρκάρισμά σε αντίπαλο

Κάντιθ-Βαγιαδολίδ 2-0 (70΄,76΄ Μπονγκοντά)

Xιρόνα-Βιγιαρεάλ 1-2 (24΄ Λόπες – 9΄ Πίνο, 90΄+4 Μορένο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 2-1 (5΄ Ινάκι Γουίλιαμς, 54΄ Μπερενγκέρ – 50΄ Λάρσεν)

Αλμερία-Μαγιόρκα 3-0 (13΄,42΄,58΄ Λασάρο)

Χετάφε-Ελτσε 1-1 (8΄ Ελ Χαντάντι – 45΄+1 Μπόιε)

Μπαρτσελόνα-Σοσιεδάδ 1-2 (90΄ Λεβαντόφσκι – 5΄ Μερίνο, 72΄ Σέρλοτ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Εσπανιόλ 1-2 (42΄πεν. Ντε Τομάς – 23΄ Ντάρντερ, 59΄ Μελάμεντ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 3-0 (44΄ Καράσκο, 62΄ Σαούλ Νίγκεθ, 83΄ Κορέα)

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (33΄ Ντιέγκο Λόπεθ)