La Liga: Νίκη «Ευρώπης» για τη Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ πέτυχε την ανατροπή επί της Χετάφε και ανέβηκε στην 6η θέση

H Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Χετάφε στο «Κεράμικα», για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ουνάλ στο 9ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους και στο ξεκίνημα του δεύτερου κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Σημαντικό «τρίποντο» για τα “κίτρινα υποβρύχια” που τους έφερε στην 6η θέση με τη Ράγιο Βαγεκάνο, έχοντας 34β, ενώ οι Μαδριλένοι έμειναν στην προτελευταία θέση με 22β.

Ελτσε-Μπέτις 2-3 (7΄πεν. Φιντέλ, 9΄ Μπογέ – 65΄πεν. Μπ. Ιγκλέσιας, 68΄ Μιράντα, 90+6΄πεν. Γουίλιαν Ζοσέ)

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (22΄, 51΄ Μπρέιθγουεϊτ – 41΄ Μουρίτσι)

Κάντιθ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (74΄ Γκουαρντιόλα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (85΄ Αλβαρο Ροντρίγκεθ – 78΄ Χιμένες)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 1-0 (40΄ αυτ. Ζουμπέλντια)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Xιρόνα 2-3 (35΄ Γιούρι, 89΄ Ραούλ Γκαρσία – 4΄ Αλέις Γκαρσία, 19΄αυτ. Ντε Μάρκος, 45΄+1 αυτ. Βέσγκα)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-0 (17΄ Σεφέροβιτς, 32΄, 64΄ Βέιγκα)

Αλμερία-Μπαρτσελόνα 1-0 (24΄ Τουρέ)

Σεβίλλη-Οσασούνα 2-3 (63΄ Γκούντελι, 78΄ Εν Νεσίρι – 18΄ Γκαρσία, 68΄αυτ. Φερνάντο, 85΄ Εζαλζουλί)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 2-1 (44΄ Τσουκβουέζε, 52΄ Μοράλες – 9΄ Ουνάλ)