La Liga: Νίκη με ανατροπή και 5Χ5 η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την ανατροπή επί της Σοσιεδάδ και έκανε το 5Χ5

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Μπερναμπέου», για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Οι Μαδριλένοι έκαναν το «5 στα 5» και παραμένουν μόνοι στην κορυφή της κατάταξης, δύο βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Μπαρενετσέα μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ λίγη ώρα αργότερα το γκολ του Κούμπο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Σταδιακά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ανέβασε την απόδοσή της και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη φάση του β΄ ημιχρόνου με τον Βαλβέρδε, μετά από ασίστ του Ροντρίγκο.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 60΄, με τον Χοσέλου να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φραν Γκαρσία, και από κει κι έπειτα οι «μερένγκες» ήλεγξαν το ματς και δεν απειλήθηκαν.

Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0 (43΄ πεν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 0-1 (85΄ Μουρίκι)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0 (25΄ Ζοάο Φέλιξ, 32΄ Λεβαντόφσκι, 62΄ Φεράν Τόρες, 66΄ Ραφίνια, 81΄ Ζοάο Κανσέλο)

Χετάφε-Οσασούνα 3-2 (36΄ Μίτροβιτς, 51΄ Καρμόνα, 86΄ Μαξίμοβιτς – 45΄ Μουνιόθ, 57΄ Μπούντιμιρ)

Βιγιαρεάλ-Αλμερία 2-1 (45+5΄ Χεράρδο Μορένο, 90+4΄ Σόρλοθ – 44΄ Ακιέμε)

Σεβίλλη-Λας Πάλμας 1-0 (71΄ Λουκεμπάκιο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1 (46΄ Βαλβέρδε, 60΄ Χοσέλου – 5΄ Μπαρενετσέα)