La Liga: Νίκη τετράδας για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Σημαντικό τρίποντο για την Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Βιγιαρεάλ

H Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 1-2 τη Βιγιαρεάλ στο “Κεράμικα”, για την 30ή αγωνιστική στη La Liga.

Μετά από δύο ήττες στο πρωτάθλημα (2-0 με Κάντιθ και 3-0 με Μπαρτσελόνα, κάτι που είχε να συμβεί από τον Δεκέμβριο του 2021) οι «ροχιμπλάνκος» πήραν ένα σημαντικό τρίποντο και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Σιμεόνε προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Βίτσελ, αλλά ο Σόρλοθ στο 50ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια. “Ήρωας” για τους φιλοξενούμενους ο Σαούλ, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι στο 84′ στην θέση του Μπάριος και τέσσερα λεπτά μετά πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Κάντιθ-Γρανάδα 1-0 (51′ Ναβάρο)

Χετάφε-Σεβίλλη 0-1 (5′ Σέρχιο Ράμος)

Αλμερία-Οσασούνα 0-3 (2′ Αρνάιθ, 9′ Μπούντιμιρ, 61′ Μουνιόθ)

Βαλένθια-Μαγιόρκα 0-0

Μπαρτσελόνα-Λας Πάλμας 1-0 (59′ Ραφίνια)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Χιρόνα-Μπέτις 3-2 (36′ πεν, 65′ Ντόβμπικ, 90’+2 Στουάνι – 45’+4, 76′ Γουίλιαν Χοσέ)

Αλαβές-Σοσιεδάδ 0-1 (59′ Πατσέκο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (8′, 73′ Ροντρίγο)

Βιγιαρεάλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (50′ Σόρλοθ – 9′ Βίτσελ, 88΄ Νίγκεθ)