La Liga: Νίκησε Μπέτις και «κλειδώνει» Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο Κορέα έδωσε τη νίκη στην Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Μπέτις

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μπέτις στο Wanda Metropolitano, για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Σιμεόνε ουσιαστικά σφράγισε το εισιτήριο του Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου, ανοίγοντας την «ψαλίδα» από τους Ανδαλουσιάνους στους εννέα βαθμούς. Επίσης, οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν στην 4η σερί τους νίκη.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης το σημείωσε ο Κορέα στο 86΄, χαρίζοντας στους γηπεδούχους την έξοδο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο 50ο λεπτό με την κεφαλιά του Χιμένες, ενώ στο 72′ ακυρώθηκε γκολ του Κόκε για οφσάιντ.

Μαγιόρκα-Οσασούνα 0-0

Xιρόνα-Εσπανιόλ 2-1 (53′ Αρνάου, 87′ πεν. Στουάνι-74′ Μπρέιθγουεϊτ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε 0-0

Κάντιθ-Σεβίλλη 0-2 (51΄ Οκάμπος, 74΄ Εν Νεσίρι)

Ελτσε-Μπαρτσελόνα 0-4 (20΄, 66΄ Λεβαντόφσκι, 56΄ Φατί, 70΄ Τόρες)

Θέλτα-Αλμερία 2-2 (10′ Σεφέροβιτς, 42′ Πέρες-7′ Μπάμπιτς, 32′ Πουϊγκμάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 6-0 (22′ Ροντρίγο, 29′, 32′, 36′ Μπενζεμά, 73′ Ασένσιο, 90’+ Βάσκες)

Βιγιαρεάλ-Σοσιεδάδ 2-0 (77΄πεν. Παρέχο, 81΄ Τζάκσον)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπέτις 1-0 (86΄ Κορέα)