La Liga: Ο Ντεπάι έσωσε τη Μπαρτσελόνα

Ισόπαλη ήρθε η Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές με τη Μπιλμπάο, με λυτρωτή τον Ντεπάι

Για τη 2η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα γλίτωσε την ήττα στο Μπιλμπάο, πρώτη νίκη πέτυχε η Μαγιόρκα και ισοπαλίες για Εσπανιόλ-  Βιγιαρεάλ και Γρανάδα- Βαλένθια.

Στο Σαν Μαμές η Μπιλμπάο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μπαρτσελόνα. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ινίγκο Μαρτίνεθ στο 57′, για να ισοφαρίσει για τους Καταλανούς στο 75′ ο Ντεπάι. Δοκάρι στο 10ο λεπτό είχε η βασκική ομάδα με τον Σανσέτ, ενώ η ομάδα του Κούμαν τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Έρικ Γκαρθία αποβλήθηκε σε μαρκάρισμα του Γουίλιαμς.

Με πέναλτι του Κάρλος Σολέρ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, η Βαλένθια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Γρανάδα στο «Νουέβο Λος Κάρμενες. Η ομάδα του Ρόμπερτ Μορένο είχε προηγηθεί από νωρίς σε αντεπίθεση με τον Λουίς Χαβιέ Σουάρεζ να εκμεταλλεύεται την πάσα του Κάρλος Μπακά. Οι «νυχτερίδες», ωστόσο, διατήρησαν το φετινό αήττητο με το γκολ-πέναλτι του Σολέρ, το οποίο κέρδισε ο Χοσέ Γκαγιά από τον Αντόνιο Πουέρτας.

Νικητή δεν ανέδειξε ούτε το ματς στη Βαρκελώνη, με τις Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ να μένουν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0). Σε ένα απόλυτα μοιρασμένο παιχνίδι, οι δυο ομάδες πήραν τον πρώτο φετινό τους βαθμό.

H Μαγιόρκα έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) από το «Μεντιθορόθα», σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στη φετινή La Liga. Παράλληλα, υποχρέωσε την Αλαβές στη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα της, μετά από εκείνη από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Πολλά κρίθηκαν στην αποβολή του Ρουμπέν Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι, με παίκτη παραπάνω, πίεσαν και βρήκαν το γκολ στο 80’ με τον Νίνο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Σάλβα Σεβίγια.