La Liga: Ο Κορέα “έσωσε” την Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Ρεάλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Μετροπολιτάνο, για την 8η αγωνιστική της La Liga.

H «βασίλισσα» διατηρεί το αήττητο για 40ό ματς και κυνηγά το ρεκόρ των 43 αγώνων της Μπαρτσελόνα.

O Μιλιτάο άνοιξε το σκορ στο 64΄, αλλά την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Κορέα στο 90+5′, «σώζοντας την παρτίδα» για τους «ροχιμπλάνκος».

Έτσι, η Μπαρτσελόνα, παρά την ήττα της στην Παμπλόνα (4-2 από την Οσασούνα) διατήρησε τη διαφορά του +3 από τη Ρεάλ και του +5 από την Ατλέτικο.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης το ματς διακόπηκε προσωρινά, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Η κόντρα φάνηκε να ξεσπά ανάμεσα σε μερίδα φιλάθλων της Ατλέτικο και στον γκολκίπερ των «μερένχες», Τιμπό Κουρτουά, με το διαιτητή του ντέρμπι Φερέρ Μπουσκέτς να το διακόπτει προσωρινά και να στέλνει τις δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Επέστρεψαν μετά από περίπου 15-20 λεπτά, το ματς συνεχίστηκε χωρίς… παρατράγουδα με τον Κουρτουά να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 81′ σε βολέ του Λίνο, αλλά να μην μπορεί να κάνει το ίδιο στο μπάσιμο του Κορέα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος αφού κέρδισε και μερικές κόντρες μπήκε σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο τέλος η ομάδα του Σιμεόνε τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες, μετά το σκληρό τάκλιν του Γιορέντε, με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα μετά και την βοήθεια του VAR.

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα 1-2 (90’+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλερί)

Χετάφε-Αλαβές 2-0 (42′ Αραμπάρι, 58′ πεν. Μίλα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λεγανές 1-1 (8′ Καμέλο-55′ Κρουζ)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 3-0 (8′ Κούμπο, 80′, 90’+ Οσκαρσον)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 4-2 (18′,72′ πέν. Μπούντιμρ, 28′ Θαραγόθα, 85′ Μπρετόνες – 53′ Βίκτορ, 90′ Γιαμάλ)

Θέλτα-Xιρόνα 1-1 (81′ Ασπας-38′ Ερέρα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλλη 1-1 (36′ Γιαουρεγκιζάρ-90’+ αυτ. Παντίγια)

Μπέτις-Εσπανιόλ 1-0 (84′ Λο Σέλσο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (90΄+5 Κορέα – 64′ Μιλιτάο)