La Liga: Ο Ντε Πολ έδωσε τη νίκη στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέβαλλε την αντίσταση της Κάντιθ, με το νικητήριο τέρμα του Ντε Πολ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Κάντιθ στο Γουάντα Μετροπολιτάνο, για την 28η αγωνιστική της La Liga.

Μετά από αυτή τη νίκη τους, η ομάδα της Μαδρίτης επικεντρώνεται στον αγώνα της Τρίτης (15/3) για τη φάση των «16» του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να περάσουν και το εμπόδιο της 18ης Κάντιθ, η οποία πάλεψε με για να μην χάσει και πλέον οι Μαδριλένοι περιμένουν να μάθουν το αποτέλεσμα της Μπαρτσελόνα με την Οσασούνα για να δουν εάν θα διατηρηθούν στην 3η θέση ή θα βρεθούν στην 4η (σε περίπτωση ισοβαθμίας υστερούν έναντι των Καταλανών).

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος μετά τα δύο γκολ επί της Μπέτις, άνοιξε το σκορ (στο 3ο λεπτό) και με την Κάντιθ. Ο Νεγρέδο ισοφάρισε στην εκπνοή του πρώτου μέρους (1-1), αλλά στο 68΄ ο Ντε Πολ έκρινε το ματς με κοντινό πλασέ (2-1).

Στο 75΄ ο Χιμένες έδιωξε κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή το σουτ του Λοσάνο στην κορυφαία ευκαιρία των φιλοξενούμενων για την ισοφάριση.

Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, μετά την αποβολή του Σεράνο στο 88ο λεπτό.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κάντιθ 2-1 (3΄ Ζοάο Φέλιξ, 68΄ Ροντρίγκο Ντε Πολ – 45΄ Νεγρέδο)