La Liga: Πάρτι της Μπαρτσελόνα επί της Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε… τα παλιά και πήρε το ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καμπ Νόου, για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με έξι γκολ και μία αποβολή, η ομάδα του Τσάβι πήρε τη νίκη, ανέβηκε στην τέταρτη θέση (38β.), προσπερνώντας τους Μαδριλένους (36β.).

Οι “ροχιμπλάνκος” αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8 λεπτό με τον Γιανίκ Καράσκο. Οι «μπλαουγκράνα» αντεπιτέθηκαν και πήραν τη νίκη με τα γκολ των Αλμπα (10′), Γκαβίρα (21′), Αραούχο (43′) και Ντάνι Αλβες (49′), πετυχαίνοντας το 4-1.

Ο Λουίς Σουάρες στο 58’ μείωσε σε 4-2, ξαναβάζοντας την Ατλέτικο στο παιχνίδι. Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμεόνε πήρε τα πάνω της και πίεζε αρκετά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν με 10 παίκτες από το 69ο λεπτό, όταν ο Άλβες αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι (66′ Γκονσάλες), Γκάβι (71′ Ντεστ), Τόρες, Τραορέ (61′ Ομπαμεγιάνγκ).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Βρσάλικο (46′ Βας), Χιμένες, Σάβιτς, Ερμόσο (55′ Κούνια), Καράσκο, Κόκε (76′ Ερέρα), Ντε Πολ, Λεμάρ (55′ Ρεϊνίλντο), Φέλιξ (56′ Κορέα), Σουάρες.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Χετάφε-Λεβάντε 3-0 (1΄,29΄ Ουνάλ, 90΄+5 Αλένια)

Ελτσε-Αλαβές 3-1 (46′, 58′ Μίγια, 86′ Τσάβες-18′ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Κάντιθ 2-1 (8′ Αλκαράζ, 66′ πεν. Μουρίκι-20′ πεν. Σεβίγια)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-0 (12΄,80΄ Μέντες)

Οσασούνα-Σεβίλη 0-0

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 0-0

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (10′ Αλμπα, 21′ Γκαβίρα, 43′ Αραούχο, 49′ Αλβες-8′ Καράσκο, 58′ Σουάρες)