La Liga: Πέρασε από το Σαν Μαμές η Μπαρτσελόνα

Νικήτρια έφυγε από το Σαν Μαμές η Μπαρτσελόνα, νικώντας τη Μπιλμπάο

H Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την χώρα των Βάσκων, νικώντας τη Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές με 0-1, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Ραφίνια ήταν ο χρυσός σκόρερ των “μπλαουγκράνα” για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, καθώς πέτυχε το γκολ της νίκης στο 45’+2’, βάζοντας τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού.

Ο Ραούλ Γκαρθία είχε δοκάρι με κεφαλιά για τους γηπεδούχους στο 34’. Στοο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο ανέβασε την απόδοσή της και ο  Ινάκι Γουίλιαμς βρήκε δίχτυα στο 87΄, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ του επιθετικού της Αθλέτικ (προηγήθηκε χέρι του Μουνιαΐν).

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε τριπλή τεράστια ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση, αρχικά με τον Ινάκι Γουίλιαμς, στη συνέχεια με τον αδελφό του, Νίκο, για να έρθει στο τέλος ο Μουνιαΐν να σουτάρει και η μπάλα να καταλήξει κόρνερ!

Η Μπάρτσα πήρε πολύτιμο «τρίποντο» και διατήρησε το +9 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, παραμένοντας το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τους «μερένγκες» στο Clasico, που πιθανότατα θα κρίνει τον πρωταθλητή της περιόδου 2022/2023 στην Ισπανία.

Κάντιθ-Χετάφε 2-2 (39΄ Σομπρίνο, 82΄ πεν. Αλκαράθ – 61΄ πεν., 90΄+14 πεν. Ουνάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 3-1 (23΄ Βινίσους, 39΄ Μιλιτάο, 90΄+3 Ασένσιο – 8΄ Χοσέλου)

Έλτσε-Βαγιαδολίδ 1-1 (90΄+6 Τέτε Μορέντε – 4΄ Λάριν)

Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-0 (51΄,86΄ Άσπας, 52΄ αυτ. Σις)

Βαλένθια-Οσασούνα 1-0 (74΄ Κλάιφερτ)

Μαγιόρκα-Σοσιεδάδ 1-1 (50΄ Λι Κανγκ-Ιν – 3΄ Φερνάντεθ)

Σεβίλλη-Αλμερία 2-1 (45΄+1 πεν. Οκάμπος, 73΄ Λαμέλα – 2΄ Ακιέμε)

Βιγιαρεάλ-Μπέτις 1-1 (55΄ Πίνο – 38΄ Ιγκλέσιας)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-1 (45΄+1 Ραφίνια)