La Liga: Πέρασε σαν σίφουνας από το Βίγκο η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας τη Θέλτα και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Για την 2η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-4 της Θέλτα, η Οσασούνα 2-0 την Κάντιθ και η Μπέτις 1-2 την Μαγιόρκα.

Στο Βίγκο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-4 της Θέλτα. Η “Βασίλισσα” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Καρίμ Μπενζεμά. Η Θέλτα πλήρωσε τη Ρεάλ με το ίδιο νόμισμα και με τον Άσπας στο 23ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Ο Μόντριτς έκανε το 1-2 στο 41ο λεπτό, ο Βινίσιους στο 56′ έκανε το 1-3 και ο Βαλβέρδε στο 66ο λεπτό έκλεισε το σκορ. Ο Αζάρ στο 87ο λεπτό δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς αστόχησε σε πέναλτι.

Με τέρματα του Άβιλα και του Γκαρσία η Οσασούνα νίκησε με 2-0 την Κάντιθ και η Μπέτις με δύο γκολ του Ιγκλέσιας πήρε το τρίποντο κόντρα στη Μαγιόρκα που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μουρίκι.

Aναλυτικά το πρόγραμμα:

Εσπανιόλ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (40’ Παλαθόν, 59’ Σις)

Σεβίλλη-Βαγιαδολίδ 1-1 (86’ Ρεκίκ-80’ Ανουάρ)

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0 (37′ Άβιλα, 79′ Γκαρθία)

Μαγιόρκα-Μπέτις 1-2 (56′ Μουρίκι – 9′, 73′ Ιγκλέσιας)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (23′ πεν. Άσπας – 14′ πεν. Μπενζεμά, 41′ Μόντριτς, 56′ Βινίσιους, 66′ Βαλβέρδε)