La Liga: Πέταξε βαθμούς η Μπαρτσελόνα

Τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη για την Μπαρτσελόνα.

Για την 17η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την  Βαλένθια. Η κατηφόρα της Σεβίλλης δεν έχει τέλος και η ήττα από την Χετάφε με 0-3 είχε ως αποτέλεσμα να απολυθεί ο  Ντιέγκο Αλόνσο.

Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 1-1 με τη Βαλένθια και είναι έξι βαθμούς από την πρώτη θέση και με ματς περισσότερο. Οι Καταλανοί αν και προηγήθηκαν στο 55΄ με τον Ζοάο Φέλιξ, είδαν τις «νυχτερίδες» να ανεβάζουν ρυθμό και 15 λεπτά αργότερα να ισοφαρίζουν με τον Ούγκο Γκιγιαμόν Σανμαρτίν. Η «Μπάρτσα» αύξησε την πίεση στο τελευταίο εικοσάλεπτο όμως δεν κατάφερε να κάνουν την ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 35 βαθμούς, έξι λιγότερους από την πρωτοπόρο Χιρόνα ενώ η Βαλένθια μέτρησε την πέμπτη ισοπαλία της.

Νωρίτερα, η ανεβασμένη Χετάφε ισοπέδωσε την Σεβίλλη με 3-0, οι «ανδαλουσιανοί» έμειναν για 10 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (6 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Για την Σεβίλλη το ματς από την αρχή δεν φαινόταν ότι θα έχει καλό τέλος καθώς ο Χουάνλου έκανε χέρι σε σουτ του Μάτα. Ο Μαγιοράλ ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5’. Στο 37′ ο Μάτα έκανε το 0-2 και στο 79′ ο Γκρίνγουντ «τελείωσε» το ματς (κάτω από πολύ έντονες αποδοκιμασίες), ανεβάζοντας την ομάδα του στην 8η θέση και στο -4 απ’ τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Το ποτήρι που ξεχείλισε με αυτή την αποτυχία και προχώρησαν στην απομάκρυνση του Ντιέγκο Αλόνσο.