La Liga: “Πικρή” ήττα για Βαλένθια, “έσπασε το ρόδι” η Λας Πάλμας

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Λας Πάλμας που έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βαλένθια

Η Λας Πάλμας ήταν η μεγάλη νικήτρια με 2-3 επί της Βαλένθια στο Μεστάγια, στο ντέρμπι των ουραγών, για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Μετά από έξι ήττες και τρεις ισοπαλίες, η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά κατάφερε να φύγει με ένα τεράστιο «διπλό» από το «Μεστάγια», μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τον προβληματισμό στις τάξεις των «νυχτερίδων» για το μέλλον τους στην κορυφαία κατηγορία.

Με τη νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι «έπιασαν» στους 6 βαθμούς, με τις δύο ομάδες να «μοιράζονται» την τελευταία θέση.

Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με το πέναλτι του Πεπέλου (1-0), αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 43’ με τον Μουνιόθ. Στο 54′ ο Σοάρες έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίοντας την ανατροπή.

Η Βαλένθια στο 70′ έπαιξε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Πεπέλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σαν να μην φτάνει αυτό δέχτηκε και τρίτο τέρμα με τον Μολέιρο στο 85′, κάνοντας το 1-3. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-3 με τον Ταρέγκα στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-3 (6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία – 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Εσπανιόλ 4-1 (6΄ Βιβιάν, 28΄, 30΄ Ι. Γουίλιαμς, 55΄ Μπερένγκερ – 90+2΄ Τεχέρο)

Οσασούνα-Μπέτις 1-2 (59΄ Τορό – 7΄ Βίτορ Ρόκε, 73΄ Αβιλα)

Xιρόνα-Σοσιεδάδ 0-1 (44΄ Οϊαρθάμπαλ)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (51΄ Σβέντμπεργκ – 20΄ Μπαπέ, 66΄ Βινίσιους)

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (75΄ Μουρίτσι)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεγανές 3-1 (69΄, 90+9΄ Σόρλοθ, 81΄ Γκριεζμάν – 34΄ Νεϊού)

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-1 (44΄ Κομεσάνια – 87΄πεν. Αραμπάρι)

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 5-1 (24΄ πεν. & 39΄ Λεβαντόφσκι, 28΄ Πέδρι, 82΄ & 88΄ Πάμπλο Τόρε – 87′ Μουζαμπό)

Βαλένθια-Λας Πάλμας 2-3 (14′ πέν. Πεπέλου, 90’+4 Ταρέγκα – 43′ Μουνιόθ, 54′ Σοάρες, 85′ Μολέιρο)