La Liga: Πρωτιά για Σοσιεδάδ, «έμφραγμα» στο 90′ για Ατλέτικο Μαδρίτης και Χετάφε

Νίκη και πρώτη θέση για τη Σοσιεδάδ, ενώ έχασαν τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις η Χετάφε και η Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 11η αγωνιστική της La Liga, η Σοσιεδάδ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Θέλτα, ενώ στο 90′ έχασαν τη νίκη από τα… χέρια τους η Χετάφε και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Λεβάντε- Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2

Η Ατλέτικο Μαδρίτης σε ακόμη ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Λεβάντε.

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν δύο φόρες, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπάρντι (37′, 90′), πήραν έναν σπουδαίο βαθμό για τη συνέχεια. Τα τέρματα των Μαδριλένων σημείωσαν οι Γκριεζμάν (12′) και Κούνια (76′). Στο 98′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πιερ για τη Λεβάντε, για τους πρωταθλητές Ισπανίας αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Σιμεόνε.

Πλέον η ομάδα της Μαδρίτης είναι στην 6ηθέση με 19β, ενώ η ομάδα του Περέιρα βρίσκεται στους 6β και στη 19η θέση.

Θέλτα- Σοσιεδάδ 0-2

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα (28/10) η Σοσσιεδάδ μετά τη νίκη της στο «Μπαλαΐδος» επί της Θέλτα με 2-0, χάρις στο γκολ του Ισάκ (δεύτερο συνεχόμενο) στο 55΄ και του Ελουστόνδο δέκα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Βίγκο δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της μετά το 3-0 επί της Χετάφε, γνωρίζοντας την 7η εφετινή της ήττα, ενώ οι πρωτοπόροι της La Liga έφτασαν τους 24β και άφησαν στη 2η θέση με 21β τις Σεβίλλη, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπέτις.

Γρανάδα-Χετάφε 1-1

Μετά από έντεκα αγωνιστικές, η Χετάφε έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς αναδείχθηκε 1-1 με τη Γρανάδα εκτός έδρας.

Το γκολ του Ενές Ουνάλ (37′) έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους που πίστεψαν στο τρίποντο. Στο 78΄ ο Κολομβιανός Λουίς Σουάρεζ δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια από το σημείο του πέναλτι. Το πέτυχε, όμως, ο 40χρονος Μολίνα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.