La Liga: «Σίφουνας» η Μπαρτσελόνα και έκανε το 5Χ5

Πέρασε νικηφόρα και άνετα από την έδρα της Χιρόνα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-4 της Χιρόνα εκτός έδρας, για την 5η αγωνιστική της La Liga,

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ έκανε το 5Χ5 στο πρωτάθλημα, έχοντας την καλύτερη επίθεση με 17 γκολ και μια από τις καλύτερες άμυνες, έχοντας δεχτεί μόλις τρία γκολ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ο Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ (30′, 37′), ενώ τα άλλα τέρματα σημείωσαν οι Ολμο (47′) και Πέδρι (64′).

Αξίζει να σημειωθεί πως το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν δεν ήταν ο Καζανίγκα να κάνει απίστευτες αποκρούσεις στις επιθέσεις της Μπαρτσελόνα.

Νωρίτερα, η Θέλτα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ και να πάρει στο Βίγκο τη σημαντική νίκη με 3-1. Ο Τάσος Δουβίκας ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων, μπήκε στον αγώνα στο 68ο λεπτό και κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη, πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μπέτις-Λεγανές 2-0 (74′ Εζαλζουλί, 86′ Βίτορ Ρόκε)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 1-2 (57′ αυτ. Αλμπιόλ-27′ Κόστα, 90’+ Πέρες)

Εσπανιόλ-Αλαβές 3-2 (21′, 56′ 63′ πεν. Πουάδο-35′ Κονέτσνι, 68′ Τενάλια)

Σεβίλλη-Χετάφε 1-0 (27′ Νάβας)

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (58′ πέν. Βινίσιους Τζούνιορ)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-1 (22′ Αλβαρες, 36′ Ιγκλέσιας, 90’+ Δουβίκας-50′ Μόρο)

Χιρόνα-Μπαρτσελόνα 1-4 (80′ αυτ. Γκαρσία-30′, 37′ Γιαμάλ, 47′ Ολμο, 64′ Πέδρι)