La Liga: Σόκαρε την Ατλέτικο η Λας Πάλμας, στο -3 από την κορυφή οι “ροχιμπλάνκος”

Μεγάλη νίκη πέτυχε η νεοφώτιστη Λας Πάλμας κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για την 12η αγωνιστική της La Liga, η Λας Πάλμας επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1 στο “Estadio de Gran Canaria” και άφησε τους “ροχιμπλάνκος” στην τρίτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες, χωρίς να απειλούν τις αντίπαλες εστίες, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τη Λας Πάλμας να σκοράρει. Ο Αλμπέρτο Μορέιρο έβγαλε ασίστ ακριβείας στον Κίριαν που με συρτό σουτ βρήκε δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Στο 75ο λεπτό ο Μπενίτο Ραμίρεζ νίκησε τον ‘Ομπλακ, αυξάνοντας τη διαφορά για τους γηπεδούχους και βάζοντας δύσκολα στην Ατλέτικο.

Οι ποδοσφαιριστές του Σιμεόνε κατάφεραν να μειώσουν στο 83’. Ο Ρικέλμε πάσαρε στον Μοράτα που βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην πειροχή και έκανε το 2-1.

Κίτρινες: 62′ Ντε Πολ, 90+3′ Χιμένες

Λας Πάλμας (Πιμιέντα): Βάγιες, Σουάρεθ, Σαούλ, Μάρμολ, Καρδόνα, Παρκ (Αραούχο 71′), Μουνιόθ, Περόνε (Λουαοντίς 70′), Κίριαν, Μολέιρο (Μπενίτο 63′), Μουνίρ (Καμπά 84′)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Βίτσελ (Χιμένες 65′), Ερμόσο, Μολίνα (Γκαλάν 77′), Ντε Πολ (Σαούλ 65′), Κόκε (Γιορέντε 60′), Μπάριος, Ρικέλμε, Μοράτα, Γκριεζμάν (Κορέα 60′)