La Liga: Σώθηκε στο 90′ η Μπαρτσελόνα, «Ζωντανή» για Ch. League η Σοσιεδάδ

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ έδωσε στις καθυστερήσεις τη νίκη στη Μπαρτσελόνα, ενώ «ζωντανή» στη διεκδίκηση του Champions League είναι η Σοσιεδάδ

Για την 31η αγωνιστική της La Liga, με τέρμα του Ντε Γιονγκ στο 90+2′ η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Λεβάντε, όπως επίσης στο τέλος πήραν τους τρεις βαθμούς η Έσπανιόλ και η Οσασούνα, ενώ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Σοσιεδάδ που διεκδικεί ένα  εισιτήριο για το επόμενο Champions League.

H Μπαρτσελόνα κατάφερε στο 90+2′ να φύγει με το διπλό από την έδρα της  Λεβάντε (2-3). Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, την αρχή έκανε στο 52′ ο Μοράλες που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι Καταλανοί απάντησαν γρήγορα και με δύο τέρματα των Ομπαμεγιάνκ *59′) και Πέδρι (63′) πέτυχαν την ανατροπή (1-2). Η Λεβάντε κατάφερε να ισοφαρίσει στο 83′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μελέρο (2-2) και το τέρμα της νίκης στην ομάδα του Τσάβι σημείωσε με κεφαλιά στο 90+2′ ο Λουκ Ντε Γιονγκ. Με αυτό το τρίποντο οι μπλαουγκράνα ανέβηκαν στην 2η θέση, ισοβαθμώντας στους 60β με τη Σεβίλλη.

Η Σοσιεδάδ διατήρησε “ζωντανές” τις ελπίδες της για το επόμενο Champions League, μετα το “διπλό” που πέτυχε επί της Έλτσε με 1-2. Παρότι δέχτηκαν γκολ… από τ΄ αποδυτήρια (3΄ Καρίγιο) και στο 19΄ ο Ισακ απέτυχε να σκοράρει με πέναλτι, οι Βάσκοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν τα πάνω κάτω πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους με τα τέρματα των Σόρλοθ και Λε Νορμάν.

Χάρη σε γκολ του Κινέζου Λέι Γου στο 89΄, η Εσπανιόλ επικράτησε 1-0 της Θέλτα στη Βαρκελώνη.

Με γκολ του Μπούντιμιρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Οσασούνα επικράτησε 1-0 της Αλαβές στην Παμπλόνα. Η Οσασούνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασε πέναλτι με τον Ρούμπεν Γκαρσία στο 38΄ (απέκρουσε ο Πατσέκο) και τελικά βρήκε το νικητήριο γκολ στο φινάλε.

Παρασκευή 8/4

Σεβίλλη-Γρανάδα 4-2 (32′ Ντιέγκο Κάρλος, 66′ Οκάμπος, 90’+3′ Μιρ, 90’+10′ Πάπου Γκόμες – 23′ Ματσίς, 88′ Ντίας)

Σάββατο 9/4

Κάντιθ-Μπέτις 1-2
(58′ Αλέχο – 78′ Τέγιο, 85′ πεν. Ιγκλέσιας)
Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (68′ Μουρίκι πεν.)
Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (60′ Πεντράθα – 43′ Γκαρσία)
Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (38′ Κασεμίρο, 68′ Λούκας Βάθκεθ)

Κυριακή 10/4

Οσασούνα-Αλαβές 1-0 (90+2’ Μπούντιμιρ)
Εσπανιόλ-Θέλτα 1-0 (89’ Γου Λέι)
Έλτσε-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (3’ Καρίγιο – 31’ Σέρλοθ, 39’ Ρόμπιν λε Νόρμαντ)
Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 2-3 (52’ πεν. Μοράλες, 83’ πεν. Μελέρο – 59’ Ομπαμεγιάνγκ, 63’ Πέδρι, 92’ ντε Γιονγκ)