La Liga: Σπουδαία διπλά για Μπαρτσελόνα και Βιγιαρεάλ

Μπαρτσελόνα και Βιγιαρεάλ πέρασαν από τις έδρες των Σοσιεδάδ και Ατλέτικο Μαδρίτης, αντίστοιχα

Για τη 2η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες εκτός έδρας πήραν η Μπαρτσελόνα και η Βιγιαρεάλ, ενώ η Μπιλμπάο κέρδισε εντός τη Βαλένθια.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-4 της Σοσιεδάδ και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό (0-1). Ο Ίσακ απάντησε στο 6′ (1-1), όμως Ντεμπελέ (66′), Λεβαντόφσκι (68′) και Φάτι (79′), διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Βιγιαρεάλ στη Μαδρίτη, επικρατώντας 0-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γουάντα Μετροπολιτανο». Ο Γέρεμι Πίνο πέτυχε το πρώτο γκολ στο 73΄, ενώ ο Ζεράρ Μορένο σκόραρε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων για το «κίτρινο υποβρύχιο» που βρίσκεται στο γκρουπ των τεσσάρων ομάδων με δύο νίκες, στην εκκίνηση της εφετινής La Liga.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Μπιλμπάο, η οποία λύγισε με 1-0 τη Βαλένθια στο Σαν Μαμές. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 42′ ο Μπερενκέρ.

Εσπανιόλ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (40’ Παλαθόν, 59’ Σις)

Σεβίλλη-Βαγιαδολίδ 1-1 (86’ Ρεκίκ-80’ Ανουάρ)

Οσασούνα-Κάντιθ 2-0 (37′ Άβιλα, 79′ Γκαρθία)

Μαγιόρκα-Μπέτις 1-2 (56′ Μουρίκι – 9′ πεν., 73′ πεν. Ιγκλέσιας)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (23′ πεν. Άσπας – 14′ πεν. Μπενζεμά, 41′ Μόντριτς, 56′ Βινίσιους, 66′ Βαλβέρδε)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαλένθια 1-0 (42′ Μπερενγκέρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 0-2 (73′ Πίνο, 90’+7′ Μορένο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 1-4 (Ισάκ 6′-Ντεμπελέ 66′, Λεβαντόφσκι 1′,68′, Φάτι 79′)