La Liga: Στη Μπιλμπάο το ντέρμπι των Βάσκων, “τρένο” η Μπέτις

Η Μπιλμπάο πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στη Σοσιεδάδ, νέα νίκη για τη Μπέτις

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga, η Μπιλμπάο θριάμβευσε στο ντέρμπι των Βάσκων, ενώ η Μπέτις επικράτησε της Μαγιόρκα.

Η Μπιλμπάο θριάμβευσε με 4-0 απέναντι στην Σοσιεδάδ στο Σαν Μαμές. Τα “λιοντάρια” βρίσκονται στην 7η θέση με 38β και πλησίασαν τους συντοπίτες τους στον έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι, μετά την χαμένη ευκαιρία που είχαν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με το πέναλτι στο 32΄ και τον Ριμέρο ν΄ αποκρούει την εκτέλεση του Μουνιαϊν, ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, με τον Βίβιαν να βρίσκει δίχτυα στο 68΄ με ωραία κεφαλιά και τον Σανσέτ να σφραγίζει ουσιαστικά το «τρίποντο» στο 72΄.

Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα, οι Βάσκοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 80΄ με τον Γουίλιαμς, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουνιαΐν στο 89΄, για το τελικό 4-0.

Μπέτις- Μαγιόρκα 2-1

H Μπέτις πήρε τη νίκη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» επί της Μαγιόρκα με 2-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για να προκριθεί στο Champions League της νέας περιόδου.

Με τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι διατήρησε τη διαφορά του +4 από τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης που «μοιράζονται» την 4η θέση.

Με τη ψυχολογία στα ύψη μετά το «διπλό» στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ με 3-2, οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Μορένο στο 25′. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση των «νησιωτών» στο 75΄ και 9 λεπτά μετά με τον Γουίλιαν Χοσέ κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αναλυτικά η αγωνιστική:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (77΄ Καρίγιο, 84΄ Μιλά – 52΄ Φραν Γκαρθία)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-4 (61′ πεν. Μίλα-35′ πεν., 39′, 81′ πεν. Ντανζούμα, 90’+ Γκόμεζ)

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3 (3′ Φέλιξ, 59′ Σουάρες, 89′ Κορέα)

Κάντιθ-Χετάφε 1-1 (45+3′ Νεγρέδο – 6′ πεν. Μαγιοράλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-0 (63′ Ασένσιο, 80′ Βινίσιους, 90+1′ πεν. Μπενζεμά)

Εσπανιόλ-Σεβίλη 1-1 (50′ Νταρντέρ-36′ Μιρ)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-4 (52′ Σολέρ-23′, 38′ Ομπαμεγιάνγκ, 32′ Ντε Γιονγκ, 63′ Πέδρι)

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-1 (25΄ Μορένο, 83΄πεν. Γουιλιαν Χοσέ – 75΄ Μουρίκι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 4-0 (68΄ Βίβιαν, 72΄ Σανσέτ, 80΄ Γουίλιαμς, 89΄ Μουνιαΐν)