La Liga: Στο “μηδέν” η Μπαρτσελόνα

Γκέλα για τη Μπαρτσελόνα, τριάρα για τη Βιγιαρεάλ στην πρεμιέρα της La Liga.

Με γκέλα ξεκίνησε η νέα εποχή της Μπαρτσελόνα, η οποία έμεινε στο 0-0 με τη Ράγιο Βαγεκάνο στο «Καμπ Νου», στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Τσάβι χρησμοποίησε στη βασική ενδεκάδα τα τρία από τα τέσσερα μεταγραφικά αποκτήματα που δηλώθηκαν (Λεβαντόφσκι, Ραφίνια και Κρίστενσεν), ενώ ο Κεσιέ μπήκε αλλαγή και ο Κουντέ δεν έχει ακόμη δηλωθεί στη La Liga. Ομως, οι «μπλαουγκράνα» παρουσιάστηκαν ασύνδετοι και με σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου θα μπορούσαν να βρεθούν και πίσω στο σκορ, όμως ο Τερ Στέγκεν νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αλβαρο Γκαρσία.

Οσο περνούσε η ώρα οι Κατλαναοί πίεζαν και περισσότερο, ο Τσάβι επιστράτευσε και τους «φευγάτους» Ντε Γιονγκ και Ομπαμεγιάνγκ, αλλά το γκολ δεν ήρθε, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες που το δόθηκαν. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπουσκέτς, μόλις για δεύτερη φορά σε 452 αγώνες πρωταθλήματος.

Τα γκολ του νεαρού Νίκολας Τζάκσον στο 49΄ και του Αλεξ Μπαένα στο 81΄ και στο 90΄, αλλά και κάποιες καθοριστικές επεμβάσεις του τερματοφύλακα Ρούγι, όσο το ματς ήταν ακόμη «ανοιχτό», επέτρεψαν στη Βιγιαρεάλ να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι επικράτησε 3-0 στο «Χοσέ Θορίγια» της Βαγιαδολίδ και… χάλασε την επιστροφή των γηπεδούχων στη La Liga, μετά από απουσία ενός έτους.