La Liga: Συγκάτοικος με την Ρεαλ Μαδρίτης η Χιρόνα

Ασταμάτητη η Χιρόνα νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για την 19η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος,  η Χιρόνα πήρε σπουδαίο τρίποντο με 4-3 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης ισοβαθμώντας στην κορυφή με την Ρεαλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν κεφάλι  στο σκορ στο 2’ με τον Βαλερί Φερνάντεθ. Στο 14’ ο Μοράτα έκανε το 1-1. Όμως η Χιρόνα είχε την καθολική υπεροχή του ματς και προηγήθηκε 2-1 με τον Σάβιο  στο 26’.  Το 3-1 έγινε με τον Ντάλεϊ Μπλιντ. Μετά το γκολ το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν έκαστε με σταυρωμένα τα χέρια κι έβγαλε αντίδραση με τον Μοράτα να μειώνει σε 3-2 στο 44’. Στην επανάληψη το χατ- τρικ του Μοράτα έκανε το 3-3. Όμως ο  Ιβάν Μαρτίν στο 91′ έδωσε την νίκη στην Χιρόνα με δυνατό σουτ εξολοθρεύοντας τον Γιαν Όμπλακ.

Πλέον η Χιρόνα είναι στους 48 βαθμούς, ενώ οι  «ροχιμπλάνκος» είναι στους -10.