La Liga: Συνεχίζει ακάθεκτη η Ρεάλ Μαδρίτης

Νέα νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αυτή τη φορά επί της Μπιλμπάο και άνοιξε τη διαφορά στο +7

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μπιλμπάο στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, για την εξ’ αναβολής 9η αγωνιστική της La Liga.

Η “Βασίλισσα” έφτασε τις πέντε σερί νίκες και ξέφυγε με +7 από την Ατλέτικο που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.

Η Ρεάλ ήταν ανώτερη στο ξεκίνημα, με τον Μπενζεμά να φτάνει κοντά στο γκολ, αλλά ο Σιμόν κράτησε το μηδέν στο 7′, ενώ 20 λεπτά μετά ο Ραούλ Γκαρθία νικήθηκε από τον Κουρτουά σε κεφαλιά.

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η ομάδα του Αντσελότι έκανε το 1-0 με πλασέ του Μπενζεμά, ο οποίος έφτασε στα 12 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο πίεσε πολύ για την ισοφάριση, είχε ευκαιρίες με τους Σανθέτ και Βέσγα, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα της έδινε τον βαθμό.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάσκεθ (80’Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος (80’Καμαβινγκά), Μόντριτς (70’Βαλβέρδε), Βινίσιους, Ασένσιο (64’Ροντρίγκο, Μπενζεμά.

Μπιλμπάο: Ουνάι Σιμόν, Λέκουε (46’Ντε Μάρκος), Ουνάι Νούνιεθ, Γεράι, Μπαλενθιάγα, Ντάνι Γκαρθία (80’Βέσγα), Βενθεδόρ (63’Νίκο Γουίλιαμς), Θάραγα, Μουνιαΐν (70’Σανθέτ), Ραούλ Γκαρθία (70’Μπερενγκέρ), Ινιάκι Γουίλιαμς