La Liga: Συνεχίζει το βιολί της η Ρεάλ Μαδρίτης

Με απίστευτη ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σεβίλλης

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από το «Σάντσεθ Πιθχουάν», νικώντας τη Σεβίλλη με 2-3 και έκανε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Η «Βασίλισσα» κατάφερε από το εις βάρος της 2-0, να πετύχει την ανατροπή και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με τα τέρματα των Ράκιτιτς (21΄) και Λαμέλα (25΄), οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μειώσουν στο 50΄ με τον Ροντρίγκο (2-1).

Στο 76′ ακυρώθηκε μέσω VAR (για χέρι) γκολ του Βινίσιους, σε μια πολύ δύσκολη φάση. Στη συνέχεια η ομάδα του Αντσελότι έφερε το ματς στα ίσα στο 80΄ με τον Νάτσο (2-2) και με τον Μπενζεμά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε μία απίστευτη ανατροπή.

Μπιλμπάο- Θέλτα 0-2

Η Μπιλμπάο δέχτηκε την ήττα με 0-2 από τη Θέλτα στο Σαν Μαμές. Με αυτή την ήττα οι Βάσκοι χάνουν τις όποιες ελπίδες είχαν για έξοδο στην Ευρώπη.

Η αδιάφορη Θέλτα αιφνιδίασε στο 11΄ με τον Άσπας και έκανε το 0-2 στο 37΄ με τον Μπελτράν. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη ψυχραιμία τους και στη συνέχεια δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, με αποτέλεσμα να δεχτούν την ήττα.

Σοσιεδάδ-Μπέτις 0-0

Ελτσε-Μαγιόρκα 3-0 (42′ Μοχίκα, 58′ Μπίγκας, 81′ αυτ. Λι)

Αλαβές-Ράγιο Βαγεκάνο 1-0 (64′ Χοσέλου)

Βαλένθια-Οσασούνα 1-2 (83΄ πεν. Σολέρ – 50΄ πεν. Άβιλα, 74΄ Μπούντιμιρ)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 1-2 (63΄ Ουνάλ – 7΄ Μορένο, 16΄ Τριγκέρος)

Γρανάδα-Λεβάντε 1-4 (90′ Κολιάδο-17′ Γκόμεζ, 56′ πεν. Μοράλες, 77′ Μάλσα, 90’+ Σολδάδο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1 (52΄, 90+10΄ πεν. Καράσκο – 74΄ Ντε Τομάς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 0-2 (11΄ Άσπας, 37΄ Μπελτράν)

Σεβίλη-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (21΄ Ράκιτιτς, 25΄ Λαμέλα – 50΄ Ροντρίγκο, 82΄ Νάτσο, 90΄+2 Μπενζεμά)