La Liga: Τελευταία παράσταση του Πικέ και νίκη κορυφής για Μπάρτσα

Το Καμπ Νου και οι φίλοι της Μπαρτσελόνα αποχαιρέτησαν σε κλίμα συγκίνησης τον Ζεράρ Πικέ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-0 την Αλμερία στο Καμπ Νου, για την 13η αγωνιστική της La Liga.

Ένα παιχνίδι που έδωσε την ευκαιρία στους «μπλαουγκράνα», χάρη στη νίκη τους, να ανέβουν για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή της La Liga, έστω και με ένα ματς περισσότερο από τη Ρεάλ (παίζει τη Δευτέρα 7/11 με τη Ράγιο Βαγεκάνο).

Το παιχνίδι αυτό ήταν γιορτή, καθώς οι φίλαθλοι της Μπάρτσα, σε κλίμα συγκίνησης είπαν το δικό τους «αντίο» στον Πικέ, ο οποίος αποφάσισε να αποχωρήσει από την ενεργό δράση μεσούσης της σεζόν, αγωνιζόμενος για τελευταία φορά με τη φανέλα των Καταλανών. Η στιγμή που περίμεναν όλοι ήρθε στο 83ο λεπτό, όταν ο Ισπανός αμυντικός άφησε τη θέση του στον Κρίστενσεν και γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση από τους φιλάθλους, αλλά και τους συμπαίκτες του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι μπλαουγκράνα σπατάλησαν σωρεία ευκαιριών στο α΄ ημίχρονο, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο δοκάρι μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Πολωνός επιθετικός το παραχώρησε στον Πικέ να το εκτελέσει, αλλά αυτός αρνήθηκε, με τον Λέβα να το αναλαμβάνει και να αστοχεί.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄) ο Ντεμπελέ έδωσε τη λύση και βρήκε δίχτυα (1-0) και στη συνέχεια ο Ντε Γιονγκ (62΄) «κλείδωσε» τη νίκη, για το τελικό 2-0.

Xιρόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (67΄ Λόπες, 75΄ Μαρτίν – 78΄ Γκουρουθέτα)

Χετάφε-Κάντιθ 0-0

Βαγιαδολίδ-Ελτσε 2-1 (39΄ Σάντσεθ, 46΄ Ρόκε Μέσα – 62΄ Χοσάν)

Θέλτα-Οσασούνα 1-2 (19΄ Ιάγκο Ασπας – 8΄, 28΄ Αβιλα)

Μπαρτσελόνα-Αλμερία 2-0 (48΄ Ντεμπελέ, 62΄ Ντε Γιονγκ)