La Liga: Θρίαμβος για Βιγιαρεάλ, πήρε το ντέρμπι της Ανδαλουσίας η Σεβίλλη

Η Βιγιαρεάλ συνέτριψε την Εσπανιόλ στο Μαδριγάλ, ενώ η Σεβίλλη νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τη Μπέτις.

Για την 26η αγωνιστική της  La Liga, η Βιγιαρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης στην Εσπανιόλ και την νίκησε με 5-1 ενώ η Σεβίλλη πήρε το ντέρμπι της Ανδαλουσίας με 2-1 κόντρα στην Μπέτις και παραμένει στο κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο Μαδριγάλ, η Βιγιαρεάλ δεν άφησε περιθώρια στην Εσπανιόλ και με τον Γέρεμι Πίνο να σκοράρει τετράκις νίκησε με 5-1 την ομάδα από την Βαρκελώνη. Ο Μίνα έδωσε κεφάλι στο σκορ στο κίτρινο υποβρύχιο στο 14′, στο 20ο λεπτό σκόραρε για δεύτερη φορά και στο 45′ ολοκλήρωσε το χατ τρικ. Ο νεαρός Ισπανός έκανε το καρέ στο 53ο λεπτό, η Εσπανιόλ έβαλε το γκολ της τιμής με τον Μπόρε στο 68′ για να έρθει ο Ντία στο 86′ να βάλει το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Βιγιαρεάλ.

Στον Σάντσεθ Πιθκουάν, η Σεβίλλη επικράτησε με 2-1 της Μπέτις στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα με με την εκτέλεση πέναλτι του Ράκιτιτς στο 24ο λεπτό και ο Ελ Χανταντί στο 41′ διπλασίασε το προβάδισμα της γηπεδούχου το τελικό 2-1 έγραψε ο Κανάλες στο 94ο λεπτό.

Λεβάντε-Έλτσε 3-0 (37΄ Μοράλες, 67΄ Ντε Φρούτος, 90΄ Μελέρο)

Μαγιόρκα-Βαλένθια 0-1 (4΄ Παουλίστα)

Χετάφε-Αλαβές 2-2 (55΄,72΄ Ουνάλ – 45΄+1 Εσκαλάντε, 56΄ Μέντεθ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (83΄ Μπενζεμά)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 2-0 (36΄,60΄ Λοντί)

Βιγιαρεάλ-Εσπανιόλ 5-1 (14΄, 20΄, 45΄, 53΄ Πίνο, 86΄ Ντία – 65΄ Μπαρέ)

Σεβίλλη-Μπέτις 2-1 (24΄πεν. Ράκιτιτς, 41΄ Ελ Χαντάντι – 90΄+4 Κανάλες)

Σοσιεδάδ-Οσασούνα 19:30