La liga: Το “κίτρινο υποβρύχιο” βύθισε την Ρεάλ

Η Βιγιαρεάλ νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης και την έριξε από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για την 16η αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης και την έριξε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η “Βασίλισσα” παρέμεινε στους 38 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Μπαρτσελόνα που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο ενώ η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 27 πόντους.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 47ο λεπτό με δράστη τον Γέρεμι Πίνο. Η αντίδραση της Ρεάλ ήταν άμεση.

Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 60ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα, η Βιγιαρεάλ πέτυχε το γκολ της νίκης με τον πρώτο της σκόρερ Ζεράρ Μορένο με εκτέλεση πέναλτι και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Σκόρερς: 47′ Πίνο, 63′ Μορένο – 60′ Μπενζεμά

Κάρτες: 16′ Τόρες, 75′ Αλμπιόλ, 93′ Μπαένα, 95′ Ρέινα – 97′ Καμαβινγκά