La Liga: Τρίποντο… δια χειρός Ράφινια για τη Μπαρτσελόνα

Με δράστη τον Ραφίνια, η Μπαρτσελόνα προσπέρασε το εμπόδιο της Βαλένθια.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια στο Καμπ Νου.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ράφινια στο 15ο λεπτό και έδωσε το τρίποντο στους γηπεδούχους. Η ομάδα της Καταλονία έχασε πέναλτι με τον Φεράν Τόρες (51′) και στο 58ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αραούχο.

Μετά το τέλος του αγώνα βρήκε τους Μπλαουγκράνα στους 62 βαθμούς, δέκα βαθμούς πάνω από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Βαλένθια παρέμεινε στην 19η θέση με 23 βαθμούς.

Νωρίτερα, νίκη σωτηρίας πέτυχε η Βαγιαδολίδ, επικρατώντας με 2-1 της Εσπανιόλ. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού και «έπιασαν» στη βαθμολογία την ομάδα της Βαρκελώνης.

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Κάντιθ 0-0

Χετάφε-Χιρόνα 3-2 (2′, 14′ πεν. Ουνάλ, 43′ Μαγιοράλ-54′ Καστελάνος, 80′ Γκουτιέρες)

Αλμερία-Βιγιαρεάλ 0-2 (76′ Μορένο, 88′ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Έλτσε 0-1 (88’ Μπογέ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλλη 6-1 (23′ & 26΄ Ντεπάι, 53΄ Γκριεζμάν, 69΄ Καράσκο, 76΄ 90΄+2 Μοράτα – 39΄ Εν-Νεσίρι)

Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ 2-1 (25′ Σάντσες, 62′ Αγουάδο-87′ Μπρέθγουεϊτ)

Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 1-0 (15′ Ραφίνια)