La Liga: Βαριά ήττα για τη Μπαρτσελόνα με επική ανατροπή της Βιγιαρεάλ

Ανατροπή στην ανατροπή και βαριά ήττα η Μπαρτσελόνα από τη Βιγιαρεάλ

Η Μπαρτσελόνα υπέστη βαριά ήττα με 3-5 από τη Βιγιαρεάλ στη Βαρκελώνη, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga.

Μετά τον αποκλεισμό της στο Copa del Rey, οι «μπλαουγκράνα» έχασαν ουσιαστικά τις… ελπίδες τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς βρίσκονται στους -10 βαθμούς από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με τον Ζεράρ Μορένο στο 41′, ενώ στο β΄ μέρος, ο Ιλιάς Ακομάς νίκησε στο τετ α τετ τον πρώην συμπαίκτη του στη Μασία, Ινιάκι Πένια, για το 0-2.

Στα επόμενα 11 λεπτά, οι παίκτες του Τσάβι με ανατροπή κατάφεραν ν’ απαντήσουν και να το γυρίσουν σε 3-2. Στο 60′ ο Γκουντογάν μείωσε σε 2-1, στο 68′ ο Πέδρι ισοφάρισε σε 2-2 και στο 71′ μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Μπαγί με αυτογκόλ έκανε το 3-2.

Όμως, η Βιγιαρεάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη… καθώς εκμεταλλεύτηκε τα κενά της άμυνας της Μπαρτσελόνα και στο 84′ ο Γκέντες με δυνατό σουτ νίκησε τον Πένια και ισοφάρισε σε 3-3.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να βρει το γκολ, ανέβηκαν όλοι οι παίκτες της ψάχνοτας το γκολ της νίκης, αλλά το πλήρωσε και δέχτηκε δύο ακόμη γκολ με σκόρερ τους Σόρλοθ (90΄+9΄) και Χοσέ Λουίς Μοράλες (90΄+12′) για το τελικό 3-5.

Αλμερία-Αλαβές 0-3 (10΄, 88΄ Ομοροντιόν, 52΄ πέν. Ριόχα)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (53′ Μουνιόθ-65′ Βινίσιους Τζ., 84′ Τσουαμενί)

Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-5 (60′ Γκoυντογάν, 68′ Πέδρι, 71′ αυτ. Μπαγί – 41′ Μορένο, 54′ Ακομάς, 84′ Γκέντες, 90+9′ Σόρλοθ, 90+12′ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Μπέτις 22:00