La Liga: Βαθμολογική ανάσα για την Βαλένθια

Η Βαλένθια πέρασε από την Θέλτα.

Για την 16η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Βαλένθια επικράτησε 2-1 της Θέλτα ανεβαίνοντας την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καθ’ όλη την διάρκεια οι «νυχτερίδες» δεν είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά είχαν την τύχη με το μέρος τους. Για τους γηπεδούχους ο Άσπας άνοιξε το σκορ στο 11’, στο 19’ ο Ντούρο  έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη η Βαλένθια πήρε τα πάνω της και σημείωσε το 2-1 με τον Γκόμεζ στο 53’ . Πλέον η Βαλένθια ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας, πλησιάζοντας όλο και περισσότερο την εξάδα.

Στα άλλα ματς η Έλτσε επικράτησε 3-1 της Κάντιθ. Ο Φιντέλ στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Η Κάντιθ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν στο 25’ ο Φερνάντες αστόχησε από τα 11 βήματα. Ο Μορέντε στο 75’ έκανε το 2-0, ο Φερνάντες τελικά στο 90+1’και να μείωσε σε 2-1. Ωστόσο ο Γιόσαν στις καθυστερήσεις  έκανε το τελικό 3-1.

Λεβάντε και Οσασούνα «κόλλησαν» στο μηδέν, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται ουραγός της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά γκολ δεν πέτυχαν.