La Liga: Βραζιλιάνικο πάρτι της Ρεάλ Μαδρίτης, “διπλά” για Χιρόνα και Σοσιεδάδ

Βινίσιους και Ροντρίγκο έκαναν πάρτι κόντρα στη Βαλένθια, τις εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Χιρόνα και η Σοσιεδάδ

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πήραν η Ρεάλ Μαδρίτης, η Σοσιεδάδ και η Χιρόνα, ενώ ισόπαλα έληξαν τα Οσασούνα-Λας Πάλμας και Γρανάδα-Χετάφε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε με 5-1 τη Βαλένθια στο Μπερναμπέου, έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Βινίσιους και Ροντρίγκο. Το ματς ξεκίνησε με το γκολ του Καρβαχάλ στο 3′ για να ακολουθήσει στη συνέχεια η βραζιλιάνικη «καταιγίδα» με τα γκολ των Βινίσιους (42′, 49′) και Ροντρίγο (50′, 84′). Ο Ντούρο στο 88′ απλώς σημείωσε το γκολ της τιμής για τις “νυχτερίδες”.

Με τη νίκη με 1-3 έφυγε από την έδρα της Αλμερίας η Σοσιεδάδ. Το σκορ άνοιξε στο 62′ για τη Σοσιεδάδ ο Ογιαρθάμπαλ για να έρθει η ισοφάριση από τους γηπεδούχους στο 76′ (1-1). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με πέναλτι του Φερνάντες στο 90+1′ και με κεφαλιά του Ζουμπιμέντι μετά από κόρνερ.

Ασταμάτητη η Χιρόνα πέτυχε σ’ ένα ακόμη ματς νίκη με ανατροπή, επικρατώντας στο Βαγιέκας της Βαγιεκάνο με 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκαρσία μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Ντόβμπικ (42′) και Σάβιο (65′), παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ισόπαλες με το ίδιο σκορ (1-1) ήρθαν η Γρανάδα με τη Χετάφε και η Λας Πάλμας με την Οσασούνα.

Μπιλμπάο-Θέλτα 4-3 (37΄ Σανσέτ, 45΄+4, 52΄ Γκουρουθέτα, 90΄+7 πεν. Μπερενγκέρ – 25΄ Άσπας, 41΄ Μπαμπά, 66΄ Λάρσεν)

Ράγιο Βαγεκάνο-Xιρόνα 1-2 (5′ Γκαρσία-42′ Ντόβμπικ, 65′ Σάβιο)

Αλμερία-Σοσιεδάδ 1-3 (76′ Αρίμπας-62′ Ογιαρθάμπαλ, 90’+ Φερνάντες, 90’+ Θουμπιμέντι)

Γρανάδα-Χετάφε 1-1 (45΄+4΄ Βιγιάρ – 2΄ Μαγιοράλ)

Οσασούνα-Λας Πάλμας 1-1 (73΄ Μπούντιμιρ – 70΄ Μολέιρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 5-1 (3΄ Καρβαχάλ, 42΄, 49΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 50΄, 84΄ Ροντρίγο – 88΄ Ντούρο)