Λάμπαρντ: «Δεν αγχώνομαι για τον Ιανουάριο, πιστεύω στο υλικό που έχουμε»

Ο προπονητής της Τσέλσι, Φρανκ Λάμπαρντ, αναφέρθηκε στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Λιλ, αλλά και στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «Μπλε» επικράτησαν της Λιλ με 2-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ, χάρις στα γκολ του Τάμι Έιμπραχαμ και Θέσαρ Αθπιλικουέτα. Αυτή η νίκη έδωσε την πρόκριση στην Τσέλσι για τη φάση των 16 του Ουέφα Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δηλώσεις του Άγγλου τεχνικού:

«Ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε περισσότερο τις ευκαιρίες μας. Ξαναβάζουμε τον αντίπαλο στο παιχνίδι συνεχώς και είναι κάτι ενοχλητικό, έχω κουραστεί γιατί συμβαίνει ολόκληρη την χρονιά. Γνώριζα για το σκορ της Βαλένθια, ωστόσο το 2-0 είναι ένα επικίνδυνο σκορ, ειδικά σε περίπτωση που φοβάσαι την ισοπαλία. Πλέον είμαστε στη επόμενη φάση, είναι κάτι πολύ σπουδαίο για την ομάδα, αλλά ξέρουμε ότι στις επόμενες φάσεις δεν θα έχουμε το περιθώριο να χάνουμε παρόμοιες ευκαιρίες. Πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που βρισκόμαστε εδώ, ειδικά αν σκεφτείς πως ο Άγιαξ έμεινε εκτός καταλαβαίνεις πόσο δύσκολος ήταν ο όμιλος».

Τέλος, ο τεχνικός της Τσέλσι ερωτήθηκε για το πως και αν η ομάδα θα κινηθεί στο χειμερινό μεταγραφικό παζάρι, με τον ίδιο να απαντά:

«Ξέρουμε τι χρειάζεται η ομάδα, δεν αγχώνομαι και νιώθουμε πολύ καλά στα αποδυτήρια. Δεν υπάρχουν τόσα πολλά που μπορείς να κάνεις στον Ιανουάριο, αλλά αν χρειαστεί να κάνουμε κάτι και δούμε πως είναι η σωστή επιλογή για τον σύλλογο, τότε μπορεί να το κοιτάξουμε. Ωστόσο, δεν αγχώνομαι για τον Ιανουάριο, πιστεύω στο υλικό που έχουμε αυτή την στιγμή και δεν νομίζω πως θα κάνουμε τρελές κινήσεις, απλά επειδή μειώθηκε η ποινή. Από την δική μου οπτική, απλώς πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε»