Λαμία-ΑΕΚ: “4άρα” με αέρα πρωταθλήτριας η Ένωση

Με μεστή εμφάνιση η ΑΕΚ έφυγε με το διπλό από τη Λαμία.

Στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ διέλυσε με 0-4 τη Λαμία στο “Αθ. Διάκος” και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 2ο λεπτό με το γύρισμα του Ελίασον από τα δεξιά και την κεφαλιά του Γιόνσον που έφυγε άουτ.

Η Ένωση στο 9′ βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Ελίασον έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, κατέληξε στον Πήλιο που έκανε το σουτ που έφυγε μακριά.

Στο 13′ οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν φάουλ, ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση που έφυγε εκτός εστίας.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ έξω αριστερά έκανε πάσα προς τον Ελίασον με τον Σουηδό να δοκιμάζει το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 32′ ο Μάνταλος γέμισε στην περιοχή, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Κοσέλεφ σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 39′ ο Ελίασον έκανε την σέντρα, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει.

Στο 45+2′ η Ένωση βρήκε την λύση με τον Κάλενς. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Πόνσε έβαλε την προβολή, ο Κοσέλεφ έκανε την επέμβαση πάνω στον Κάλενς που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 48′ ο Ρότα είδε τον Πινέδα, στην περιοχή ο Μεξικανός έκανε το σουτ που κόντραρε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ ήλεγχε το ματς χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια για τα επόμενα είκοσι λεπτά.

Η Ένωση στο 68ο λεπτό έκανε το 0-2 με τον Πόνσε. Ο Ρότα εκτέλεσε πλάγιο στην περιοχή με την μπάλα να αναπηδάει, ο Πόνσε έκανε το σκαστό σουτ και νίκησε τον Κοσέλεφ.

Έπειτα ανέλαβε δράση ο Λιβάι Γκαρσία με δύο γκολ στο 85′ και το 92′ έγραψε το 0-4. Ο Επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο στο πρώτο του τέρμα πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και αφού απέφυγε δύο αμυνόμενους βρέθηκε έξω από την περιοχή και με ένα κεραυνό έστειλε την μπάλα στο “Γ” του Κοσέλεφ ενώ στο 92′ έκανε το 1-2 με τον Λιούμπισιτς μπήκε στην περιοχή, με υπέροχες προσποιήσεις απέφυγε τον αμυντικό και πλάσαρε ιδανικά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στάνκο, Μάλτσι, Τσούκαλος, Κοντονίκος – Ρότα

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος (87΄ Γιαννούτσος), Κορνέζος, Σίντκλεϊ (73΄ Σαντάνα), Νούνιες, Στάνκο (73΄ Κοντονίκος), Τζανδάρης (58΄ Τσούκαλος), Αμαράλ, Μάλτσι (73΄ Λέικ), Σλίβκα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (78΄ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Ελίασον (83΄ Χατζισαφί), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (83΄ Σιντιμπέ), Πόνσε (83΄ Αραούχο), Μάνταλος (78΄ Λιβάι Γκαρσία).