Λαμία-ΑΕΚ: Σπουδαίο “διπλό” για την Ένωση στη Λαμία

Με πειστική εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 1-3 της Λαμίας και ανέβασε τη διαφορά της από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Με πολύ καλή εμφάνιση, η ΑΕΚ νίκησε με 1-3 της Λαμίας στο Αθανάσιος Διάκος και ανέβασε την διαφορά της από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νόρντιν Άμραμπατ με δύο ασίστ και γενικά ταλαιπώρησε πολύ την άμυνα των Φθιωτών ενώ από κοντά του ήταν και ο Ελίασον με ένα γκολ και ευκαιρίες για περισσότερα.

Η Ένωση πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του ματς ωστόσο δεν μπορούσε να βρει δίοδο προς την εστία της Λαμίας αλλά ήταν πλήρως αποτελεσματική και στην πρώτη της καλή στιγμή πήρε κεφάλι στο σκορ.

Στο 17ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ, ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και ο επερχόμενος από πίσω Ντομαγκόι Βίντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι συνέχιζε σε χαμηλό τέμπο χωρίς να υπάρχουν αξιοπρόσεκτες τελικές προς την αντίπαλη εστία. Η ΑΕΚ είχε το σουτ του Τσούμπερ από δύσκολη γωνία που έφυγε άουτ στο 27′, το σουτ του Τόσιτς από πλευρά Λαμίας στο 32′ που μάζεψε ο Στάνκοβιτς και την εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ στο 35′ που δεν βρήκε εστία.

Η κυνικότητα της ΑΕΚ έκανε την επανεμφάνιση της, στο συγκεκριμένο παιχνίδι και στο 42ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα από τον Τόσιτς, έκανε μερικά μέτρα με την μπάλα στα πόδια έδωσε την μπάλα στην κίνηση του Ελίασον που με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Κοσέλεφ.

Στο 50′ ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και τερματοφύλακας της έδιωξε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τσούμπερ είδε την κίνηση του Ελίασον, ο Σουηδός βρέθηκε σε θέση βολής με τον Κοσέλεφ να διώχνει με το πόδι.

Στο 57′ ο Τόσιτς δοκίμασε το πόδι του με τον Στάνκοβιτς να μην προβληματίζεται και να απομακρύνει με ευκολία.

Στο 63′ η Ένωση έκανε το 3-0 με την εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ και την γυριστή κεφαλιά του Τσούμπερ.

Αμέσως μετά την σέντρα, η Λαμία μείωσε το σκορ με τον Σίντκλεϊ που μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 67′ διπλή φάση για την ΑΕΚ με τον Ελίασον σε δύο φορές να μην μπορεί από πλεονεκτική θέση να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς.

Στο 76′ η Λαμία βρέθηκε κοντά στο 2-3 αλλά ο Στάνκοβιτς έκανε σπουδαία επέμβαση από το σουτ του Σίντκλεϊ από το σημείο του πέναλτι.

Ο Φερνάντες στο 85′ και το 88′ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προσπάθειες από τα δεξιά και έτσι έμεινε το τελικό 1-3.

Σκόρερς: 64′ Σίντκλεϊ 17′ Βίντα, 42′ Ελίασον, 63′ Τσούμπερ

Κίτρινες: Τόσιτς, Σαντάνα – Πισάρο

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Τζανδάρης (59΄ Σαντάνα), Σλίβκα, Τόσιτς (59΄ Λέικ), Μάλτσι (77΄ Τσούκαλος).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Άμραμπατ (82΄ Πισάρο), Γιόνσον, Πινέδα (68΄ Λιούμπισιτς), Ελίασον (82΄ Π. Φερνάντεθ), Πόνσε (82΄ Αραούχο), Τσούμπερ (68΄ Μάνταλος).