Λαμία-Ατρόμητος: Μοιράστηκαν βαθμούς στο «Αθανάσιος Διάκος»

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Λαμίας και του Ατρομήτου

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ατρόμητο στο «Αθανάσιος Διάκος», για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με τον Ροτάριου (8’), αλλά ο Κορνέζος (47’) είχε ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κόλμαν είχε δοκάρι με τον Φριντζόνσον (70’). Με δέκα παίκτες τέλειωσε το ματς η Λαμία με την αποβολή του Γκοράνοφ (81’).

Η ομάδα της Φθιώτιδας παραμένει στην προτελευταία θέση με 11β, ενώ ο Ατρόμητος έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον Βόλο στην 6η θέση και πλέον έχει 23β.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, ο Ρομπάιγ έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Σαράνοφ απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του Βίνταρ Κιάρτανσον, ο Γκοράνοφ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και σε κενή εστία ο Ροτάριου έκανε το 0-1.

Δέκα λεπτά μετά, η Λαμία σπατάλησε την πρώτη καλή ευκαιρία της, με τον Μανούσο να πλασάρει «άψυχα» στην αγκαλιά του Γιαννιώτη, έπειτα από τη διαγώνια πάσα του Νίκου Βέργου.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, το σουτ του Ντάνι Μπεχαράνο έφυγε πάνω από την εστία του Γιαννιώτη, με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ευτύχησε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κορνέζο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από το κόρνερ του Μπεχαράνο (1-1).

Το παιχνίδι άνοιξε, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε το «τρίποντο». Πιο κοντά έφτασε ο Ατρόμητος, με το δυνατό σουτ του Φριντζόνσον να σταματάει στη συμβολή των δοκών της εστίας του Σαράνοφ στο 70’.

Η αποβολή του Γκοράνοφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 81ο λεπτό έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων για να βρει ένα δεύτερο γκολ και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Βέργος, Σλίβκα, Γκοράνοφ – Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Οικονομίδης.

Κόκκινες: Γκοράνοφ (81’)

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Νούνιες (74’ Ντε Βινσέντι), Τζανετόπουλος, Μανούσος (61’ Τσιλούλης), Βέργος (84’ Σιμόν), Σλίβκα, Μπεχαράνο (74’ Τζανδάρης), Γκοράνοβ, Κορνέζος, Ρόμανιτς, Βασιλαντωνόπουλος.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ (78’ Κωτσόπουλος), Φριντζόνσον (78’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (85’ Τζοβάρας), Ροτάριου, Κιάρτανσον (79’ Τζαβίδας).