Λαμία-Ατρόμητος: Ούτε τώρα νίκη οι Περιστεριώτες

Έφτασε κοντά στην πρώτη του νίκη ο Ατρόμητος, αλλά η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φόρες και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ατρόμητο στο “Αθανάσιος Διάκος”, για την 8η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, αλλά η ομάδα της Φθιώτιδας βρήκε ισάριθμες απαντήσεις. Τα τέρματα για την ομάδα του Περιστερίου πέτυχαν ο Στρούγγης (19′) και ο Βασιλαντωνόπουλος (58′), ενώ για τους γηπεδούχους με αυτογκόλ ο Παπαδόπουλος (45+1′) και ο Αραμπούλι (78′).

Η ομάδα του Περιστερίου παρέμεινε στην τελευταία θέση και έφτασε τους 3β, ενώ η Λαμία είναι στην 11η θέση και τους 6β.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στο 18ο λεπτό η πρώτη φάση άνηκε στους γηπεδούχους, όμως η κεφαλιά του Αραμπούλι πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Πίριτς.

Στο επόμενο λεπτό ο Ατρόμητος έφτασε στο γκολ. Μετά από κόρνερ, ο Γκαραβέλης δεν έπιασε καλά την μπάλα, με αποτέλεσμα να του φύγει από τα χέρια και εκεί ο Στρούγγης εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με κοντινή προβολή, έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια η Λαμία πίεσε και έψαξε το γκολ, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να κρατήσει το προβάδισμα του. Όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 45+1′ ο Σκόνδρας έκανε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος έκανε την προβολή για να απομακρύνει, αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα και στο 58′ το βρήκε ο Ατρόμητος. Μετά από αντεπίθεση ο Ντένιτς πάσαρε ωραία στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος μέσα στην περιοχή και απέναντι από τον Γκαραβέλη, πλάσαρε και πέτυχε το 1-2.

H Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου στο 78ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Ατρομήτου δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα, αυτή κόντραρε στον Νάτσο και έφτασε στον Αραμπούλι, ο οποίος από κοντά, ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 80ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία, ο Καστεγιάνο βρέθηκε στην μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, αλλά αστόχησε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πιέσαν για την ανατροπή, αλλά το 2-2 έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Κίτρινες: Σάλομον- Ντένιτς

Λαμία Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (63′ Προβυδάκης), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63′ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Καραμάνος (63′ Ελευθεριάδης), Τιρόνε, Μανούσος (85′ Μαζουλουξής) , Αραμπούλι

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (86′ Μουνίθ), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς (67′ Νάτσος), Σάλομον, Καρτάλης (75′ Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (75′ Κιβρακίδης), Κουλούρης