Λαμία-Ιωνικός: Νικητές οι Νικαιώτες στο ντέρμπι των ουραγών

Ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από τη Λαμία και έβαλε «φωτιά» στη μάχη της παραμονής

Η Λαμία ηττήθηκε με 0-2 από τον Ιωνικό στο «Αθανάσιος Διάκος», στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Το αυτογκόλ του Μπεχαράνο στο 19΄ και το τέρμα του Βαλεριάνου στο 44΄ έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους φιλοξενούμενους που παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 11β. Από την άλλη, η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 12β.

Ντεμπούτο στο πάγκο του Ιωνικού έκανε ο προπονητής Μιχάλης Γρηγορίου. Η ομάδα της Νίκαιας έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί που είχε με πέντε ήττες και επέστρεψε στις νίκες.

Μελανό σημείο στον αγώνα ο τραυματισμός του Νίκου Βέργου, ο οποίος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο της Λαμίας, προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Η ομάδα της Λαμίας ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο ματς, όμως στο 18ο λεπτό ο Μπεχαράνο από λάθος υπολογισμό έκανε μια κεφαλιά και αντί να διώξει έβαλε αυτογκόλ, κάνοντας το 0-1 υπέρ του Ιωνικού.

Το ματς είχε πολλή ένταση και δυνατές μονομαχίες. Ο ρυθμός της Λαμίας επηρεάστηκε από το γκολ και έπεσε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 44ο ο Βαλεριάνος έδωσε «ανάσα» σωτηρίας στον Ιωνικό, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του.

Πολλές οι αναγκαστικές αλλαγές και για τις δυο ομάδες. Ο Βέργος τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο λόγω αδιαθεσίας, ο Γούλερης υπέστη τράβηγμα και έγινε αλλαγή.

Ο Ιωνικός μπήκε πιο ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο, σε σχέση με το πρώτο.

Η Λαμία δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 75ο λεπτό με μια κεφαλιά του Μανούσου που έδιωξε ο Χουτεσιώτης.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, καθώς έγιναν αρκετά φάουλ και από τις δύο ομάδες και υπήρξαν αρκετές διακοπές. Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος

Κίτρινες: Σλίβκα, Σιμόν, Ντε Βινσέντι, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σεμπά, Μύγας

Λαμία (Παντελίδης): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Νούνιες (55΄ Ντε Βινσέντι), Βέργος (45΄+2 Μανούσος), Σλίβκα, Μπεχαράνο (55΄ Στάνκο), Μαρτίνεθ (73΄ Τσιλούλης), Πάβλοβετς, Ρόμανιτς, Βασιλαντωνόπουλος (73΄ Σιμόν), Αμπάντα

Ιωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Γούλερι (45΄ + 1 Καμπράλ), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς (90΄+2 Τσιμπσάχ), Φαντιγκά (87΄ Ρουμπουλάκου), Κάνιας, Σεμπά (77΄ Αντούνες), Μάντζης