Λαμία-ΟΦΗ: Έφυγαν με το διπλό οι Κρητικοί

Αν και βαθμολογικά αδιάφορος ο ΟΦΗ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λαμίας

Ο ΟΦΗ επιβλήθηκε με 1-2 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος», για τη 2η αγωνιστική των playouts της Super League.

Πασχάλης Στάικος (29’) και Λουίζ Φελίπε (76’πέν.) σημείωσαν τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια. Ο Λούκας (51’) είχε ισοφαρίσει προσωρινά γι’ αυτή του Τζιανλούκα Φέστα που δύσκολα θα αποφύγει την προτελευταία θέση και τη διαδικασία των μπαράζ για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Επίσης, η ομάδα της Κρήτης κέρδισε για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν την ομάδα της Φθιώτιδας, υποχρεώνοντάς τη στην όγδοη ήττα της στα εννέα τελευταία ματς σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτα το ματς. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μπόγιαν Σαράνοφ σταμάτησε το δυνατό σουτ του Χουάν Νέιρα.

Στο 29’ η μπάλα έφτασε στον Στάικο, με τον μέσο του ΟΦΗ να κάνει το διαγώνιο σουτ και να σημειώνει το 0-1.

Η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της και πλησίασε δυο φορές ως το τέλος του πρώτου μέρους στην ισοφάριση. Ωστόσο, ούτε ο Νταβίντ Σιμόν στο 33’ ούτε ο Λούκας επτά λεπτά μετά, κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να ισοφαρίσουν. Ο Λούκας με εντυπωσιακό γυριστό σουτ, έπειτα από φάση διαρκείας, νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ανατροπή, αλλά ο Ντάνι Μπεχαράνο δεν πρόλαβε για… εκατοστά το γύρισμα του Γιώργου Σαραμαντά.

Στο 75’, οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Αντέτζο, πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Φελίπε για το 1-2. Σκορ που δεν άλλαξε μετά και τη σπουδαία χαμένη ευκαιρία του Αραμπούλι στις καθυστερήσεις.

Κίτρινες: Νούνιες, Σαραμαντάς, Μανούσος – Φελίπε, Πασαλίδης, Μαρινάκης.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Νούνιες, Καραμάνος (71’ Τζανδάρης), Σιμόν, Μπεχαράνο (81’ Μανούσος), Μπανγκουρά (66’ Αραμπούλι), Ρόμανιτς, Γκέντσογλου (46’ Ταϊρόν), Λούκας.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Σωτηρίου, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μπουζούκης (77’ Διαμαντής), Βούρος, Γιαννούλης (60’ Ουές), Τσιλιανίδης (65’ Λάμπρου), Στάικος (66’ Τοράλ), Φελίπε, Μεγιάδο.