Λαμία-ΟΦΗ: Φοβερή ανατροπή και νίκη για τους γηπεδούχους

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μανούσο, η Λαμία πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη επί του ΟΦΗ εντός έδρας

Η Λαμία συνέχισε το αήττητο σερί της και πήρε το τρίποντο απέναντι στον ΟΦΗ, νικώντας 2-1 στο Αθανάσιος Διάκος, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν Γιώργος Μανούσος, που πέρασε αλλαγή στο 63΄ και με δύο δικά του τέρματα, στο 83΄ και στο 87΄, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Οι Kρητικοί είχαν προηγηθεί στο 33΄ με τον Κοσμά Τσιλιανίδη.

Η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε τους 18β, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην 7η θέση και στους 26β.

Το πρώτο ημίχρονο στη Λαμία βρήκε τους γηπεδούχους πιο δραστήριους, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία.

Στο 32ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν όμορφα και άνοιξαν το σκορ κάνοντας το 0-1. Μετά από ωραία συνεργασία και σουτ του Γκαγέγκος, η μπάλα κόντραρε στον Μπεχεράνο και ο Τσιλιανίδης την έστειλε στα δίχτυα. Στην αρχή ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ, ελέγχοντας όμως το VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου Νούνιες και Αντέτζο προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Βάτερμαν. Στο 51ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1.

Τριάντα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ πέτυχε ένα δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε.

Η αλλαγή του Μανούσου αποδείχθηκε καθοριστική για τους γηπεδούχους. Στο 81′ ο Έλληνας επιθετικός μετά από πάσα του Αραμπούλι κατάφερε να ισοφαρίσει για τους Φθιώτες, κάνοντας το 1-1.

Στο 87΄ μετά από λάθος του Καμάου, ο Μανούσος έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα έδωσε προβάδισμα στη Λαμία με 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Προβυδάκης – Τοράλ, Σελίμοβιτς, Γκαγέγκος

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Προβυδάκης, Μαρτίνεθ (78΄ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο (46΄ Τζανδάρης), Νούνιες, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς (63΄ Αραμπούλι), Τσούκαλος (63΄ Μανούσος), Καραμάνος (72΄ Μανουσάκης).

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Γκαγέγκος, Τοράλ (90΄ Φελίπε), Ντε Γκούζμαν, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης (74΄ Φαν Ντάινεν), Λάμπρου, Ντουρμισάι (74΄ Καμάου).