Λαμία-Βέροια: Παρέμεινε στη Super League η Λαμία

Η Λαμία εξασφάλισε την παραμονή της στη Super League 1

Η Λαμία αναδείχθηκε 1-1 με τη Βέροια στο Αθάνασιος Διάκος, στη ρεβάνς του αγώνα μπαράζ της Super League 1.

Mε συνολικό σκορ 3-2 (2-1 το πρώτο ματς) η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στην κατηγορία και θα συνεχίσει τη νέα χρονιά στη Super League, ενώ η Βέροια θα προσπαθήσει την επόμενη χρονιά να πετύχει αυτό που δεν κατάφερε φέτος.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη άνοιξε το σκορ στο 27΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γαβριηλίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Γιακουμάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοβ (0-1).

Η ομάδα της Ημαθίας έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με την έναρξη του δεύτερου μέρους, όταν από προσπάθεια του Γαβριηλίδη και γύρισμα του τελευταίου στην περιοχή, ο Φοφανά αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής!

Όσο περνούσε η ώρα η Λαμία κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητική προς την εστία του Παπαδόπουλου κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 78ο λεπτό με τον Ντάνι Μπεχαράνο.

Μετά από γύρισμα του Σαραμαντά από τ΄ αριστερά και μετά την αποτυχημένη προσπάθεια των Οικονόμου και Παπαδόπουλου ν΄ απομακρύνουν τη μπάλα, ο Μπεχαράνο με σουτ στην κίνηση «έγραψε» το 1-1 (είχε σκοράρει και στο πρώτο ματς). Η φάση εξετάστηκε και από το VAR κι όπως διαπιστώθηκε δεν υπήρξε κάποια παράβαση από την πλευρά των παικτών της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα στο υπόλοιπο διάστημα, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος, Μανούσος – Γαβριηλίδης, Φοφανά, Μπουκουβάλας, Παπαδόπουλος

Λαμία (Φέστα): Σαράνοβ, Μαρτίνεθ, Νταβίντ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης (46΄ Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Νούνιες (74΄ Τιρόνε), Μπεχαράνο (82΄ Γκέντσογλου), Καραμάνος (74΄ Μπανγκουρά), Μανούσος (90΄+6 Αραμπούλι)

Βέροια (Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Μαραγκός (46΄ Σκόνδρας), Δημόπουλος, Πεταυράκης, Μούργος (77΄ Καπνίδης), Κάτσε, Γαβριηλίδης (77΄ Οικονόμου), Φοφανά (65΄ Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης