Λαμία-Βόλος: Μοιρασιά στο «Αθανάσιος Διάκος»

Λαμία και Βόλος μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Αθανάσιος Διάκος»

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Βόλο στο «Αθανάσιος Διάκος», στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ 1.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Ντε Βινσέντι και Νούνιες για τη Λαμία και οι Φερνάντες και Μπαριέντος για τον Βόλο. Στους 9 βαθμούς η ομάδα του Φέστα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν 21β.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε στο 2ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Σλίβκα να σημαδεύει το δοκάρι του Κλέιμαν.

Δυο λεπτά αργότερα ο Εσκοβάλ έχασε τεράστια ευκαιρία να κερδίσει τον Σαράνοφ.

Στο 10ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λαμίας, μετά από λάθος απομάκρυνση του Βόλου.

Συνέχισε να πιέζει η Λαμία για το γκολ με δυο χαμένες ευκαιρίες στο 34ο και στο 37ο λεπτό, ώσπου ο Βόλος ισοφάρισε στο 38ο λεπτό με τον Φερνάντες που σούταρε δυνατά εκτός περιοχής.

Δεν πρόλαβε να «χαρεί» ο Βόλος και η Λαμία ένα λεπτό αργότερα μετά από εξαιρετική συνεργασία Τσιλούλη, Σιμόν και Νούνιες πήρε ξανά το προβάδισμα με τον τελευταίο να σκοράρει για το 2-1.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης ο Μπαριέντος στο 56ο λεπτό ισοφάρισε για την ομάδα του Βόλου (2-2).

Δεύτερο δοκάρι για την Λαμία που έχασε την ευκαιρία στο 59ο λεπτό να πάρει ξανά το προβάδισμα και ένα λεπτό αργότερα ένα άστοχο σουτ του Ντε Βινσέντι.

Πολλές οι δυνατές μονομαχίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα και από τις δυο ομάδες που κυνηγούσαν το τρίποντο.

Η Λαμία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μποάκιε να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες, Μεσκίντα, Μανούσος

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Φέστα): Σαράνοφ, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Σλίβκα, Νούνιες(83’ Ασκόβσκι), Τσιλούλης(67’ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι(77’ Μπεχαράνο), Μανούσος(77’ Μποάκιε)

ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές(45’ Λούνα), Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς(68’ Κούτσιας), Νοκέρ(45’ Μεσκίντα), Φερνάντες(86’ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς(86’ Ματίγια)