Λαύριο- Προμηθέας Πάτρας: Έκαναν το break οι Πατρινοί

«Break» από τον Προμηθέα Πάτρας απέναντι στο Λαύριο, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων του στην ημιτελική φάση της Α1 Basket League

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε εκτός έδρας με 79-86 το Λαύριο, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση της Α1 Basket League.

Οι Αχαιοί έκαναν ουσιαστικό βήμα για την πρόκρισή τους στους εφετινούς τελικούς του πρωταθλήματος, καθώς έσπασαν την έδρα και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα υποδεχθεί το προσεχές Σάββατο (22/5, 18:00) το Λαύριο στο «Δ. Τόφαλος» με στόχο το 2-0 (η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες).

Κορυφαίος των νικητών ο Τζιαν Κλαβέλ με 28 πόντους (5/8 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ καθοριστική ήταν η προσφορά του Δημήτρη Αγραβάνη με 19 πόντους. Από το Λαύριο, που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έφεση του στα επιθετικά ριμπάουντ (17 έναντι 7), ξεχώρισε ο Κάρτερ με 17 πόντους.

Η ομάδα της Πάτρας πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, φτάνοντας και στο +8 με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει το σκορ 7-15 στο 7′. Διατήρησε δε αυτό το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου, όταν το Λαύριο μείωσε σε 14-19.

Με τους Σάβατζ και Γερομιχαλό, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 23-25 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ στο 16′ ο Μουράτος ισοφάρισε για την ομάδα του σε 30-30. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν ένα επιμέρους 9-2 για να προσπεράσει με 32-39 δύο λεπτά αργότερα και εν τέλει να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (36-42).

Το Λαύριο μπήκε στο δεύτερο μέρος με ένα γρήγορο σερί 6-0 με το οποίο ισοφάρισε σε 42-42 ενώ έχοντας ένα συνολικό 14-5 κατάφερε με τα τρίποντα των Μουράτου και Γερομιχαλού να προσπεράσει με 50-47 στο 24′. Ακόμα και όταν ο Προμηθέα βρήκε λύσεις και ξαναπήρε προβάδισμα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο φινάλε της τρίτης περιόδου προσπέρασαν εκ νέου με 60-58.

Ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου. Κράτησε τους αντιπάλους του δίχως καλάθι εντός παιδιάς και με επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκε με διαφορά οκτώ πόντων με τον Δ. Αγραβάνη να κάνει το 61-69. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με το γκολ φάουλ του Κάρτερ σε 67-70 αλλά και σε 73-75 με το τρίποντο του Κόζι δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Το τρίποντο όμως του Φορντ κράτησε τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας με τους Δ. Αγραβάνη και Κλαβέλ να συντηρούν και να αυξάνουν το προβάδισμα της ομάδας τους, από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα νικητή με 86-79 παίρνοντας έτσι την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται η ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 59-58, 79-86

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (6/10 σουτ), Ντιαλό 9, Ντέιβις 6, Ανοσίκε 7, Κόζι 7, Σάβατζ 4, Περσίδης, Ερμίδης, Γερομιχαλός 14 (6/9 σουτ), Βουλγαρόπουλος

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (6/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κλαβέλ 28 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ασίστ), Λούντζης 7, Αγραβάνης 19 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 λάθη), Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης, Φορντ 12 (5/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος 2, Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 25/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/19 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/33 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 15/23 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ