Επέστρεψε στις νίκες θεαματικά η Λάτσιο

Ανατροπή και επιστροφή στις νίκες μετά από 5 παιχνίδια για τη Λάτσιο κόντρα στην Κάλιαρι.

Η Λάτσιο συνεχίζει να κυνηγάει Ίντερ και Αταλάντα για την 2η και 3η θέση αντίστοιχα, καθώς επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι, για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι τα χρειάστηκαν, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά αυτό δεν τους πτόησε και γύρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο.

Καμία αλλαγή στην βαθμολογία, καθώς η Λάτσιο έμεινε 4η, όμως ελπίζει σε καλύτερο πλασάρισμα, ενώ η Κάλιαρι διατηρήθηκε στην 13η θέση, μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνισαν τους “Λατσιάλι” στο πρώτο μέρος, καθώς πήραν το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό με τον Σιμεόνε. Το γκολ ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα, αλλά δεν πτόησε την ομάδα του Ιντσάγκι.

Αυτή μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 49′, βρήκε την ισοφαρίση με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ο Ιμόμπιλε, στο 60′, πέτυχε το 31ο του γκολ στην Serie A και ανέβηκε ξανά στην κορυφή, για ένα γκολ έναντι του Ρονάλντο.

Κίτρινες: Γιόνι (45+1′), Λαζάρι (50′), Κλάβαν (87′), Παρόλο (90′)

Λάτσιο (Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ασέρμπι, Λουίζ Φελίπε, Γκαμπαρόν, Γιόνι (58′ Λουκάκου), Αλμπέρτο (90+1′ Κατάλντι), Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λαζάρι (58′ Μάρουσιτς), Ιμόμπιλε (90+1′ Αντεκάνιε), Καϊσέδο (65′ Κορέα)

Κάλιαρι (Ζένγκα): Κράινο, Λυκογιάννης (84′ Πισακάνε), Κλάβαν, Βαλουκιέβιτς, Ματιέλο (71′ Ραγκάτζου), Φαράγκο, Ρογκ (67′ Μπίρσα), Ιονίτα (84′ Γκαλιάνο), Νάντεζ, Ζοάο Πέδρο, Σιμεόνε