League Cup: Αποκλεισμός για Σίτι, ανατροπή η Λίβερπουλ, στους «16» Τσέλσι και Άρσεναλ

Πρόκριση με ανατροπή για Λίβερπουλ, στους «16» Τσέλσι και Άρσεναλ, αποκλεισμός για Σίτι.

Για τον 3ο γύρο του League Cup, η Λίβερπουλ προκρίθηκε με ανατροπή, η Άρσεναλ έκανε αυτό που έπρεπε με τη Μπρέντφορντ, ενώ η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες.

Νίκη και πρόκριση για τη Νιουκάστλ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ίσακ.

Η Τσέλσι αν και δεν διανύει την καλύτερή της περίοδο, κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου, νικώντας τη Μπράιτον με 1-0. Στο 51ο λεπτό ο Τζάκσον πήρε μια έξοχη πάσα μέσα στην περιοχή και έκανε ένα χαμηλό σουτ στην αριστερή γωνία της εστίας, κάνοντας το 1-0.

Ακόμη μία ανατροπή έκανε η Λίβερπουλ τη φετινή σεζόν επικρατώντας της Λέστερ με 3-1. Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό (1-0) από τον ΜακΑτίρ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 48′ με τον Χάπκο (1-1). Στο 70′ ο Σομποσλάι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ  πάσα ακριβείας λίγο έξω από την περιοχή και κάνει ένα απίστευτο σουτ, ευστοχώντας για το 1-2. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Ζότα με ωραία ατομική προσπάθεια.

Στην επόμενη φάση του Efl Cup προκρίθηκε και η Άρσεναλ που απέκλεισε την Μπρέντφορντ με σκορ 0-1, γκολ που σημείωσε ο Νέλσον στο 8’ με απευθείας σουτ στη δεξιά γωνία (0-1).