League Cup: Στους «8» η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρόκριση νικώντας την Λίβερπουλ.

Στο «Έτιχαντ» η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-2 τη Λίβερπουλ και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Στα πρώτα λεπτά του Α’ μέρους, η Σίτι πατούσε καλύτερα πιέζοντας την Λίβερπουλ. Στο 10’ οι “πολίτες” με τον Χάαλαντ νίκησε τον Στέφαν Ορτέγα και άνοιξε το σκορ. Η Λίβερπουλ μετά το γκολ δεν έμεινε αμέτοχη και με την συμπλήρωση δέκα λεπτών έφερε το ματς στα ίσια, στην πρώτη της καλή στιγμή της. Με δράστη τον Καρβάλιο στο 20′ ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ, στο 47΄ ο Ρόδρι έκανε τη σέντρα και ο Μαχρέζ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Κέλεχερ για το 2-1.

Η ομάδα του Κλοπ έκανε το 2-2 γρήγορα (48′) με τον Σαλάχ σε άδεια εστία. Στο 58΄ οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα με την κεφαλιά του Ακέ, έπειτα απο την σέντρα του ο Ντε Μπρόινε γράφοντας το τελικό 3-2 αφήνοντας εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Λιούις, Ακάντζι (61′ Στόουνς), Λαπόρτ, Άκε, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιουντογκάν (88′ Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ, Χάλαντ (73′ Φόντεν), Πάλμερ (73′ Γκρίλις)

Λίβερπουλ : Κέλεχερ, Μίλνερ (38′ Φίλιπς), Γκόμεζ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Τιάγκο (70′ Κεϊτά), Μπαΐτσετιτς (46′ Φαμπίνιο), Έλιοτ (57′ Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες, Καρβάλιο (46′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν)