League Cup: Το σήκωσε η Λίβερπουλ μετά από τελικό… μαραθώνιο!

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στα 22 πέναλτι (!), η Λίβερπουλ κατέκτησε για 9η φορά το League Cup Αγγλίας

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε στα πέναλτι με 10-11 (0-0 κ.δ), νικώντας την Τσέλσι και κατέκτησε το League Cup στον τελικό που έγινε στο «Γουέμπλεϊ».

O Τούχελ έριξε στον αγώνα στο 119ο λεπτό του επιπλέον ημιώρου, Κέπα, ο οποίος έμελλε να εξελιχθεί σε «μοιραίο» των Λονδρέζων, καθώς ενώ μπήκε ως «σπεσιαλίστας» στις αποκρούσεις πέναλτι, όχι μόνο δεν μπόρεσε να νικήσει κάποιον από τους 11 παίκτες της Λίβερπουλ, ταυτόχρονα ήταν εκείνος που αστόχησε στο 22ο μη επιτρέποντας στην ομάδα του να διεκδικήσει το τρόπαιο.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Αγγλία, στον τελικό που για πρώτη φορά από το 2015 δεν συμμετείχε ομάδα από το Μάντσεστερ (τις 4 τελευταίες σεζόν η Σίτι είχε πάρει ισάριθμους τίτλους).

Η Λίβερπουλ είναι, πλέον, η πολυνίκης του θεσμού με 9 τρόπαια, αφήνοντας στην 2η θέση την Μάντσεστερ Σίτι με 8. Δέκα χρόνια μετά (2012) την τελευταία κατάκτηση έφτασαν ξανά στην κορυφή οι «ρεντς» στην 13η παρουσία τους στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης. Την τελευταία φορά που είχαν φτάσει ξανά σε τελικό ήταν το 2016, αλλά είχαν ηττηθεί από τη Σίτι στα πέναλτι. Σήμερα, η τύχη τους χαμογέλασε.

Οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, με την Τσέλσι τις πιο κλασικές (δοκάρι με τον Μέισον Μάουντ στο 49΄) και τρία γκολ που δεν μέτρησαν λόγω υπόδειξης των σκόρερ σε θέση οφσάιντ, το πρώτο και το τρίτο με τον Χάβερτς στο 78΄ και 109΄ και το δεύτερο με τον Λουκάκου στο 98΄), ενώ ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ, Κέλεχερ, πραγματοποίησε πολλές σωτήριες επεμβάσεις.

Ευκαιρίες είχαν και οι «κόκκινοι», που πέτυχαν πρώτοι γκολ με τον Ματίπ στο 67΄, ωστόσο, μετά την υπόδειξη του VAR (οφσάιντ σε μία πολύ οριακή φάση) δεν μέτρησε, ενώ ο Μεντί έδειξε την κλάση του στο 31ο λεπτό, όταν έκανε απίστευτη διπλή απόκρουσε σε σουτ του Ζότα κι εν συνεχεία σε εξ επαφής πλασέ του Μανέ, που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει.

Αφού το 0-0 παρέμεινε στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ευστόχησαν όλοι, εκτός από τον Κεπά και έτσι οι “Κόκκινοι” κατέκτησαν με 11-10 το τρόπαιο.

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί (119’ Κέπα), Τσαλομπά, Αλόνσο, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (57’ Τζέιμς), Καντέ, Κόβατσιτς (106’ Ζορζίνιο), Μάουντ (73’ Βέρνερ), Χάβερτς, Πούλισικ (73’ Λουκάκου)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κέλεχερ, Άρνολντ, Ματίπ (91’ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (80’ Έλιοτ), Φαμπίνιο, Κεϊτά (80’ Ζότα), Μανέ (80’ Μίλνερ), Ντίαζ (97’ Οριγκί), Σαλάχ.